Na placu Świętego Piotra ustawiono choinkę z Polski

dodane 23.11.2017 11:02

PAP |

Na placu Świętego Piotra ustawiono w czwartek rano choinkę z Polski; w nocy została przywieziona do Watykanu na specjalnej platformie. Podróż drzewa z okolic Gołdapi trwała 11 dni.

Na placu Świętego Piotra ustawiono choinkę z Polski   PAP/EPA/FABIO FRUSTACI Polska choinka na pl. Św. Piotra

Świerk z Puszczy Rominckiej, dar Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka, ma około 25 metrów wysokości i waży 1,5 tony.

Transport drzewka, które było eskortowane przez dodatkowe pojazdy, odbywał się głównie nocami. Około 3 nad ranem w czwartek choinka dotarła na plac przed bazyliką watykańską. Po kilku godzinach rozpoczęła się operacja jej ustawiania przy pomocy dźwigu.

Obok świerku trwa budowa szopki.

Przez dwa tygodnie polska choinka będzie dekorowana. Światła zostaną na niej zapalone podczas uroczystości 7 grudnia. Tego dnia papież Franciszek przyjmie na audiencji jej ofiarodawców, czyli przedstawicieli Kościoła z metropolii białostockiej i warmińskiej oraz białostockiej Dyrekcji Lasów Państwowych.

To drugie polskie drzewko na placu Świętego Piotra. Poprzednie, z okolic Zakopanego, przywieźli Janowi Pawłowi II górale w 1997 roku. Polski papież wprowadził zwyczaj ustawiania choinki i szopki na placu w Watykanie w 1982 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, KULTURA, OBYCZAJE, PAP, PRZYRODA, WATYKAN, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 rybomar 23.11.2017 12:25
Nie za wcześnie? W Polsce oburzamy się, że święta w marketach już od listopada, a okazuje się, że to Watykan daje taki przykład.
Plusów: 0 Marek 23.11.2017 12:22
Niezalogowany użytkownik TAAAK, skoro leśnicy z białostockiego mają błogosławieństwo Szyszki i Rydzyka, to teraz czas,. w ślad za świerkiem, pojechać do Watykanu po błogosławieństwo Papieża. Później będzie można, razem ze słynnym księdzem kapelanem i szanownym panem ministrem, powtarzać wciąż w mediach, że cięcie puszczy to nakaz wynikający wprost z Biblii - czyńcie sobie ziemię poddaną... Tylko po co w to polskie piekiełko mieszać dobrego papę Franciszka?!

wszystkie komentarze >

Reklama