107,6 FM

Piotruś Pan pomaga dzieciom

Studenci Akademii Pomorskiej w Słupsku wydali audiobooka z bajkami, który będzie dzieciom nie tylko umilał czas, ale i służył - dochód ze sprzedaży pomoże wyremontować Dom Samotnej Matki w Koszalinie.

Płytę zaprezentowano w przededniu mikołajek, 5 grudnia, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Domu Samotnej Matki w Koszalinie.

Zawiera ona 8 klasycznych bajek i baśni (m.in. "Królową śniegu", "Piotrusia Pana", "Kota w butach"), do których uczestnicy projektu napisali teksty piosenek, a studenci instytutu muzyki zilustrowali je dźwiękami. Nad warsztatem lektorskim czuwał aktor Tomasz Ziętek, słupszczanin.

Jak mówi ks. Łukasz Bikun, duszpasterz akademicki w Słupsku, projekt "Razem dla dzieci" zgromadził ok. 40 studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku - członków akademickiego wolontariatu i duszpasterstwa. To efekt ich charytatywnej aktywności, ponieważ sam pomysł nagrania audiobooka zrodził się w trakcie ich zeszłorocznej akcji "Zupa dla bezdomnych". Wówczas w busie rozwożącym posiłek po miejskich zaułkach studenci wpadli na pomysł nagrania bajek dla dzieci. Chociaż inspirator nie dotrwał do jego realizacji, to zaszczepił ideę rówieśnikom.

Studenci są zaskoczeni rozmachem projektu. - Myśleliśmy, że zrobimy to gdzieś w salce, przy pomocy amatorskiego sprzętu, ale stało się inaczej - cieszy się Aleksandra Orzechowska. - Kiedy odsłuchujemy te bajki, mamy ogromną satysfakcję, że zrobiliśmy coś dobrego.

- Najważniejsze, że pomagamy dzieciom, które, chociaż są tak małe, już doświadczyły trudnych sytuacji w życiu - dodaje Robert Dawidowski.

Gotowa płyta jest cegiełką na rzecz przebudowy Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Tomasz Roda podkreślił znaczenie placówki nie tylko dla Koszalina, ale dla całego Pomorza Środkowego, jako jedynej tego typu na rozległym terenie. Modernizacja budynku DSM obejmie przebudowę istniejących pomieszczeń (np. instalację windy, wyposażenie pokoi w łazienki) oraz dobudowanie nowych. Oznacza to nie tylko 6 dodatkowych miejsc dla matki z dzieckiem czy możliwość pobytu przy niej jej starszego potomstwa powyżej 3. roku życia (co obecnie jest niemożliwe), ale także infrastrukturę wspomagającą zajęcia dydaktyczne, co ma znaczenie ze względu na aktywizację samotnych matek oraz zwiększenie ich szans na rynku pracy.

Ksiądz Bikun przekonuje, że płyta jest przeznaczona nie tylko dla najmłodszych. - Wielokrotnie ją przesłuchałem. Pozwoliła mi powrócić do czasów dzieciństwa, gdy bajki czytali mi rodzice - powiedział, wskazując na "Piotrusia Pana" jako ulubioną bajkę z kolekcji. - Łezka w oku się kręci, nie tylko z powodu samej interpretacji, ale i mądrości, która z tych baśni płynie. Dlatego zapraszamy wszystkich do wspierania tej akcji, ponieważ wzbogacimy tym nie tylko Dom Samotnej Matki, ale także samych siebie.

Cegiełka nie ma określonej ceny, natomiast biorąc pod uwagę koszty produkcji, podstawową stawką za składające się na album dwie płyty audio, jest 25 zł.

Płyta "Razem dla dzieci" będzie rozprowadzana jako wejściówka na dwa koncerty kolęd w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego - 7 stycznia o 19.30 w kościele pw. św. Kazimierza w Koszalinie Królewicza oraz 8 stycznia o 19.00 w kościele pw. św. Jana Kantego w Słupsku.

Płytę-cegiełkę można również nabyć on-line poprzez stronę: www.studencidzieciom.pl.

Projekt wsparły słupskie instytucje, m.in. Młodzieżowy Dom Kultury, Polskie Radio.

Patronat honorowy nad projektem sprawują bp Edward Dajczak oraz Caritas Polska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama