107,6 FM

Juncker: Nie jesteśmy na wojnie z Polską

- Nie jesteśmy na wojnie z Polską - tak szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker we wtorek wieczorem odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego uruchomienia wobec Polski art. 7 unijnego traktatu. Dodał, że w tej sprawie nie wszystkie mosty zostały zerwane.

Juncker wziął udział w Brukseli we wspólnej konferencji prasowej z nowym kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Szef KE był pytany, jak zachowa się podczas środowego spotkania unijnych komisarzy w kontekście dyskusji o Polsce. Kurz był pytany z kolei, jaka będzie jego odpowiedź, jeśli wobec Polski zostanie uruchomiony art. 7 traktatu europejskiego.

"Nie jesteśmy na wojnie z Polską. To trudna procedura.(...)Z pewnością nie zerwaliśmy jak dotąd wszystkich mostów (między Polską i Komisją Europejską)" - powiedział Juncker.

Kanclerz zaznaczył, że nie wie, jaką decyzję podejmie KE. "Szef KE nie powiedział mi, w jakim kierunku może pójść ta decyzja. Całkowicie ufam Komisji Europejskiej. Oczywiście zobaczymy, jak na tę kwestię odpowiemy" - zaznaczył Kurz.

Według źródła PAP w środę na posiedzeniu KE postawiona zostanie sprawa uruchomienia artykułu 7 ust. 1 unijnego traktatu wobec Polski. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez kolegium komisarzy.

Komisja ma porównywać ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym z przyjętymi w lipcu przez KE rekomendacjami wobec Polski.

Kolegium komisarzy wystosowało wówczas ostrzeżenie do polskich władz wskazując, że podjęcie kroków mających na celu przeniesienie lub wymuszenie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego może skutkować uruchomieniem art. 7 ust. 1 unijnego traktatu.

Uruchomienie art. 7 oznacza przekazanie sprawy Polski z poziomu Komisji na poziom państw członkowskich w Radzie UE. Te będą mogły stwierdzić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Polskę wartości Wspólnoty. Aby to zrobić wymagana jest większość czterech piątych krajów członkowskich. Dojście do sankcji opisanych w art. 7 wymaga jednomyślności na poziomie Rady Europejskiej, czyli szefów państw i rządów.

To jednak nie wszystko, Komisja w środę - według źródeł PAP - może bowiem również wykonać kolejny krok w prowadzonej od wakacji procedurze o naruszenie prawa unijnego. Zdaniem Brukseli ustawa o ustroju sądów powszechnych podważa niezależność polskich sędziów.

Polskie władze w pismach do Komisji przekonywały, że zmiany nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo. KE stoi na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem UE z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem KE stanowi to dyskryminację ze względu na płeć. To z kolei jest sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

Komisja ma również zastrzeżenia prawne do uprawnienia ministra sprawiedliwości uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. "Podważy to niezależność polskich sądów, co jest niezgodne z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej" - podkreślono we wrześniowym komunikacie KE.

Wystosowana ponad trzy miesiące temu uzasadniona opinia ze strony KE do polskich władz była drugim etapem formalnego postępowania o naruszenie przez państwo członkowskie prawa UE. Warszawa miała miesiąc na zastosowanie się do przesłanych zaleceń. Zgodnie z prawem UE w następstwie braku odpowiednich działań, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

« 1 »
 • gosc
  20.12.2017 10:11
  Wolę biedę i wolnośc bez UE niż dobrobyt, dyktat i islamską migrację w Polsce pozostającej w UE
  doceń 13
 • Snajper
  20.12.2017 10:47
  To jest jawne i niezdrowe ingerowanie w sprawy wewnętrzne Polski. Wielka demokratyczna Unia jakoś nie dostrzega, że rząd jest demokratycznie wybrany, oraz, że wspaniała europejska Platforma Obywatelska ma obecnie 17% poparcia... Łapy precz od mojej Ojczyzny!
  doceń 12
 • Gość
  20.12.2017 12:13
  Oczywiście towarzyszu socjalisto Juncker, że nie jesteście na wojnie z Polską. Wy dopiero chcecie ją wywołać. Powinien Pan jednak z historii wiedzieć, że Polska nigdy się nie poddaje. I kto jak kto, ale Pan na pewno nie będzie nam dyktował jak mamy żyć.
  doceń 4
 • Mariusz
  20.12.2017 16:40
  "Warszawa miała miesiąc na zastosowanie się do przesłanych zaleceń" - co to za ton komentarza z artykułu redaktora PAP? Kim on jest "recenzentem", reprezentantem czyjej opinii?!.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama