Premier Morawiecki ogłosił Program dla Śląska

dodane 21.12.2017 20:00

Joanna Juroszek

zobacz galerię 

Rząd na ok. 70 inwestycji w woj. śląskim w ciągu kilku lat przeznaczy ok. 40 mld zł. Prace nad programem trwały 2 lata.

Premier Morawiecki ogłosił Program dla Śląska   Joanna Juroszek /Foto Gość Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach

Prezentacja Programu dla Śląska odbyła się w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Wziął w niej udział m.in. premier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Program oparty został na 6 strategicznych celach, które zapowiadają rozpoczęcie przedsięwzięć w kluczowych dla regionu sektorach. Chodzi o innowacyjność i przedsiębiorczość, kapitał ludzki, środowisko, transport, energetykę oraz poprawę warunków rozwojowych.

- W ciągu kilku lat na Górnym Śląsku i w Zagłębiu zainwestowanych zostanie ok. 40 mld zł. To jest wielki wysiłek budżetowy, to jest także przesunięcie pewnych środków unijnych - mówił premier Polski. M. Morawiecki podkreślił, że rządowy program powstał też dzięki konsultacjom z samorządowcami, przedsiębiorcami, związkowcami oraz naukowcami tej części Polski.

Program w Katowicach omówił Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Zakłada on, że na innowacyjność i przedsiębiorczość przeznaczonych będzie prawie 4 mld zł. Chodzi tu o pieniądze dla energetyki, medycyny, przemysłu stalowego oraz motoryzacji.

Dla energetyki wydzielono 9,7 mld zł. J. Kwieciński potwierdził słowa ministra Tchórzewskiego, który w Rudzie Śl. wspomniał, że w planach jest budowa kopalń. Chodzi o odtworzenie dwóch kopalń - węgla energetycznego oraz koksowego. W czwartek podpisano też list intencyjny w sprawie utworzenia kompleksu produkcji wodoru z gazu koksowniczego.

Na infrastrukturę przeznaczono 21,5 mld zł. Najważniejsze inwestycje to odcinek A1 - obwodnica Częstochowa - Pyrzowice (ok. 58 km), odcinek S1 od Mysłowic do Bielska-Białej (ok. 40 km), modernizacja linii kolejowej Chorzów Batory-Tarnowskie Góry oraz odbudowa linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie, umożliwiającej dotarcie do lotniska w Pyrzowicach.

Rozwój miast to 2,65 mld zł. Chodzi o pieniądze dla metropolii woj. śląskiego, dla pakietu Mieszkanie Plus (w Katowicach, m.in. na Nowym Nikiszowcu, powstanie ok. 1 tys. mieszkań) oraz projektów medycznych.

Środowisko pochłonie 1,2 mld zł. Program zakłada działania na rzecz poprawy jakości powietrza, konkurs na poprawę jakości środowiska miejskiego oraz rekultywację i usunięcie odpadów po zakładach chemicznych w Tarnowskich Górach oraz Jaworznie.

Kapitał ludzki pochłonie ok. 900 mln zł. Mowa tu o młodych na rynku pracy oraz o wsparciu śląskich uczelni. Ma to być związane m.in. z tworzeniem nowych kierunków studiów odpowiadających na aktualne potrzeby gospodarczo-społeczne.

Program dla Śląska w Katowicach ogłoszono w obecności przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich, samorządowych oraz strony społecznej.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MATEUSZ MORAWIECKI, PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI, PROGRAM DLA ŚLĄSKA, WOJ. ŚLĄSKIE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 wiktorkorzystny 13.01.2018 10:37
czytałem na https://hipoteki.net/ że pieniądze na mieszkanie dla młodych rozeszły się w 2 dni. może mógłby funkcjonować tak długo aż mieszkanie plus nie rozkręci się na sto procent
Plusów: 1 jurek 22.12.2017 09:01
W ramach INNOWACJI - najwięcej pieniędzy przeznaczy się na budowę dwóch nowych kopalń wegla kamiennego ???????????? Poza tym duzą część na innowacje w postaci dobudowania brakującego odcinka autostrady, czy rewitalizacji linii kolejowej.
Plusów: 2 MarcinB-om 21.12.2017 21:50
"modernizacja linii kolejowej Chorzów Batory-Tarnowskie Góry ". Daj Panie Boże, między tymi trzema miastami mieszka jakieś 400 tysięcy ludzi, natłok w komunikacji miejskiej jest niemożliwy do wytrzymania, a koszt przejazdu paradoksalnie koleją na tym odcinku jest tańszy niż tramwajem czy autobusem. Warto pomyśleć by zmodernizować też odcinek od Chorzowa Batorego do Katowic, bo trasa Tarnowskie Góry Katowice z pewnością może konkurować o miano najbardziej zatłoczonego połączenia w metropolii.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.