Marszałek Sejmu przeciw aborcji eugenicznej?

dodane 22.04.2018 16:06

PAP |

Marek Kuchciński zaapelował, by Polacy, którzy domagają się przyspieszenia prac nad projektem autorstwa Kai Godek, "byli aktywni także na zewnątrz" i "pokazali wielkie poparcie dla tej dobrej ustawy".

Marszałek Sejmu przeciw aborcji eugenicznej?  

Zdaniem Marszałka Sejmu, który w niedzielę odwiedził Suchą Beskidzką (Małopolskie), sprawa ustawy wzmacniającej ochronę życia powinna zostać jak najszybciej zakończona, gdyż wywołuje ogromną dyskusję. Marek Kuchciński podkreślał, że obywatelski projekt poparło ponad milion osób i warto o tym mówić. "W Warszawie do tej pory zorganizowano już kilkanaście manifestacji, tzw. czarnych protestów, a tylko jeden marsz na rzecz ochrony życia. Takie spopularyzowanie wsparcia ułatwiłoby podjęcie decyzji" - zaznaczył.

Marek Kuchciński stwierdził, że do materii, której dotyczy projekt, "należy podejść bardzo roztropnie, ale nie zwlekać specjalnie".

Przypomniał, że projekt wzmacniający ochronę życia znajduje się w komisji sejmowej. "Może ona w ciągu miesiąca, dwóch zakończyć prace, ale powstał dylemat, czy należy czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Został zgłoszony do Trybunału wniosek o rozstrzygnięcie, czy niektóre zawarte w projekcie ustawy kwestie dotyczące ochrony nienarodzonych osób z pewnymi wadami mieszczą się w konstytucji czy nie" - mówił Kuchciński.

Marszałek zaznaczył, że ani on, ani prezydium Sejmu nie mają wpływu na przyspieszenie prac komisji. "Możemy zachęcać, zalecać, żeby w terminie dwóch, trzech tygodni komisja przedstawiła sprawozdanie. () W gruncie rzeczy marszałek Sejmu nie ma możliwości nakazania obowiązkowego zakończenia pracy komisji" - wyjaśnił.

Podkreślił zarazem, że "ta sprawa chyba powinna być zakończona jak najszybciej, bo wywołuje ogromne dyskusje".

Marszałek podczas spotkania z mieszkańcami Suchej Beskidzkiej przybliżał też projekty, których wprowadzenie zapowiedział rząd Mateusza Morawieckiego. "W wielu obszarach będzie to kontynuacja, ale () w niektórych przypadkach będą to zmiany rewolucyjne, () przykładowo skierowanie pomocy do grup najsłabszych. () To było oczekiwane i pożądane, ale wymaga ogromnego namysłu i dużej determinacji" - mówił.

Kuchciński podzielił zapowiedzi rządu na trzy grupy. Są to: wsparcie dla polityki prorodzinnej, obniżenie opłat i podatków, a także likwidacja zapóźnień, które powstały nie tylko w ciągu dwóch czy trzech kadencji, ale nawet od końca II wojny - jak w infrastrukturze lokalnej.

"Większość tych spraw będzie musiała przejść przez Sejm. () Myślę, że maj i czerwiec będą miesiącami, w których będziemy bardzo mocno pracowali nad projektami ustaw, żeby jak najszybciej zapowiedzi zostały wdrożone i ciągu sześciu miesięcy te programy zostały uruchomione" - mówił.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KUCHCIŃSKI, PAP, SEJM

Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 wanda 23.04.2018 12:27
Niezalogowany użytkownik Ależ to proste w odpowiedzi - im więcej nienawiści między ludźmi tym lepiej czują się politycy PIS. Im więcej niepokojów ulicznych tym więcej represji ze strony PIS. Historia podobna do wczesnej III Rzeszy?
Plusów: 1 MAREK.LN 23.04.2018 10:48
Niezalogowany użytkownik Nigdy ten projekt ustawy nie wejdzie w życie bo jeśli wejdzie to będzie to gwóźdź do trumny PiSu. Rząd dobrze wie, że jeśli uchwali tą ustawę ludzie wyjdą na ulicę i to w takim stopniu jakim się PiSowi nie śni.
Plusów: 6 Gość 22.04.2018 22:45
Niezalogowany użytkownik Panie Marszalku! Zamiast wymyslac zadania dla obywateli weźcie się do roboty i uchwalcie to natychmiast!!!!!
Plusów: 4 km56 22.04.2018 21:18
Niezalogowany użytkownik To SKANDAL, żeby Marszałek Sejmu RP wzywał do załatwiania spraw na ulicy! "W Warszawie do tej pory zorganizowano już kilkanaście manifestacji, tzw. czarnych protestów, a tylko jeden marsz na rzecz ochrony życia. Takie spopularyzowanie wsparcia ułatwiłoby podjęcie decyzji" - zaznaczył.

wszystkie komentarze >