Wybrano Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

dodane 02.05.2018 20:29

KAI |

Ks. dr hab. Piotr Kroczek, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II został dziś wybrany na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych.

 42-letniego duchownego powołali na to stanowisko biskupi obradujący na Jasnej Górze. Ochrona danych osobowych w Kościele była jednym z głównych tematów obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze. 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące ochrony danych osobowych.

Jak powiedział KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, Kościelny Inspektor Danych Osobowych będzie miał swoją siedzibę przy sekretariacie Episkopatu Polski. Zadaniem inspektora będzie czuwanie nad tym, by dane osobowe przetwarzane przez Kościół, były wykorzystywane właściwie, z zachowaniem wszelkich przepisów, które znajdują się w rozporządzeniu RODO - tłumaczy bp Miziński.

Kościelny Inspektor będzie także organem odwoławczym w drodze administracyjnej, gdyby dane były naruszone lub w sytuacji, gdyby ktoś uważał, że zostały one naruszone.

Urodzony w 1975 r. ks. Piotr Kroczek jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej, teologiem i kanonistą, doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego i doktorem nauk teologicznych w zakresie teologii ekumenicznej.

Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Prawa Kanonicznego i Wydziale Nauk Społecznych; zajmuje się teorią prawa i prawem wyznaniowym. Ostatnio wydał: „Parafia w optyce katolickiej i luterańskiej”, Studium teologiczno-prawne, Kraków 2017 oraz Prawo wewnętrzne związków wyznaniowych w perspektywie organów władzy publicznej. Klauzule generalne, Kraków 2017.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Karol 07.05.2018 17:57
Niezalogowany użytkownik Myślę, że jednak tak nie będzie... "Dowód na istnienie Boga...Kościół Jezusa Chrystusa istnieje 2 tyś. lat... i jeszcze duchowni go nie wykończyli" więc nie masz co się martwić ... Będzie Ok.. Pozdrawiam
Plusów: 0 lil 03.05.2018 14:08
Niezalogowany użytkownik Cóż, nad świeckim nie ma się takiej samej władzy. Prezbiter przysięga posłuszeństwo biskupowi, świecki nie.
Plusów: 1 Marcin 02.05.2018 22:46
Niezalogowany użytkownik Wiele jest takich funkcji w Kościele, które powinni robić świeccy, ale niestety nie robią. Remonty kościołów, zarządzanie finansami w parafiach, dyrektorzy rozgłośni radiowych i czasopism. Profesorzy na uczelniach zajmujący się zupełnie innymi tematami niż teologia. Można by długo wymieniać. Ciekawe jest to, że ci księża, którzy dobrze radzą sobie z remontami, to zwykle słabo radzą sobie z duszpasterstwem. Tylko co nam po pięknych pustych kościołach. Trzeba będzie je sprzedać i przerobić na muzeum. Albo restaurację...
Plusów: 4 Maciej 02.05.2018 21:33
Niezalogowany użytkownik Czy takimi rzeczami nie mógłby zajać się świecki? Aż prosi się, by do takich ról powoływać świeckich. Ale teraz trend jest taki, że to świeccy rozdają Komunię Św. a danymi osobowowymi zajmuje się ksiądz..

wszystkie komentarze >