Francuskie władze łamią prawa człowieka na granicy z Włochami

dodane 20.06.2018 08:00

VATICANNEWS.VA |

Sytuację na granicy zbadał państwowy instytut praw człowieka. Bardzo surowo ocenia on politykę administracji Macrona. Nie respektuje praw azylantów, nieletnich odsyła do Włoch, wolontariuszy pomagających migrantom traktuje jak przestępców.

Francuskie władze łamią prawa człowieka na granicy z Włochami   PAP/EPA/FILIP SINGER Emmanuel Macron

Na granicy Francji i Włoch dochodzi do poważnego naruszania praw człowieka – wynika z raportu przeprowadzonego przez francuską komisję, która z urzędu zajmuje się monitorowaniem praw człowieka w tym kraju. W ostatnich tygodniach przeprowadzono dwa dochodzenia w tej sprawie. Sprawdzono, jak w praktyce realizowana jest blokada francuskiej granicy. Okazuje się, że administracja Emmanuela Macrona narusza prawa nie tylko migrantów, ale również wolontariuszy, którzy starają się im pomóc. Mówi Geneviève Colas, która w Krajowej Komisji Konsultacyjnej Praw Człowieka reprezentuje Caritas Francji.

“Dochodzi do licznych naruszeń podstawowych praw człowieka. Chodzi tu na przykład o brak dostępu do ochrony międzynarodowej, która przysługuje osobom ubiegającym się azyl, ale także o fakt, że nieprzyjmowanie uchodźców stało się programową polityką państwa. Inna sprawa to ściganie przez władze tych, którzy spieszą z pomocą migrantom, postrzeganie solidarności jako przestępstwa. Dalej sposób, w jaki są traktowani nieletni bez opieki dorosłych, odsyłanie ich do Włoch, po tym, jak znaleźli się już na terytorium Francji. Osobny problem to ofiary handlu ludźmi, których nie bierze się pod uwagę. Wszystko to jest bardzo niepokojące. Osobiście uczestniczyłam w dochodzeniu w Alpach Nadmorskich. Byliśmy zbulwersowani, widząc, w jaki sposób traktuje się migrantów, jak przetrzymuje się ich w miejscach, które się do tego nie nadają.”

Francja przywróciła kontrolę granicy z Włochami przed 3 laty. Od września 2016 r. w czasie przeprawy przez góry dzielące oba kraje zginęło co najmniej 19 migrantów. Jak podaje opublikowany dziś raport, od kilku miesięcy sytuacja na granicy staje się coraz bardziej krytyczna.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, MACRON, PRAWA CZŁOWIEKA

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Alexy Neudorf 20.06.2018 18:47
Niezalogowany użytkownik O jakich zbrodniach piszesz my żyjemy dzięki Bogu w 21 wieku a nie jak niektórzy, choć urodzeni po 2 wojnie światowej, mimo wszystko żyją w latach 30 i 40 tych tamtego wieku. Przy takim społeczeństwie Polska nie ma szans być nowoczesnym, prężnym krajem.
Plusów: 6 sp 20.06.2018 11:19
Niezalogowany użytkownik Udając kraj "gościnny" i "otwarty" na wszelkiego rodzaju migrantów wyrządza się również tym ludziom wielką krzywdę, dając złudne nadzieje. Realistycznie patrząc, nawet ze ściśle ekonomicznego punktu widzenia, żaden kraj (a nawet grupa krajów) na świecie nie jest w stanie przyjąć wszystkich potencjalnie chętnych do migracji. Jedyne słuszne podejście, dające jakieś perspektywy, to pomoc w wyrównywaniu poziomu rozwoju uboższych krajów przez bogatsze.
Plusów: 10 albert 20.06.2018 09:25
Niezalogowany użytkownik Widać monopol na brak praworządności ma tylko Polska. Gdzie indziej, a zwłaszcza w Niemczech i Francji, wszystko jest praworządne, nawet zbrodnie!
Plusów: 3 paulus 20.06.2018 09:21
Niezalogowany użytkownik ...to jak Francja...czy franca….ale Trump ma znowu racje.Szczesc Boze.

wszystkie komentarze >