Prymas Irlandii: Nasz kraj to terytorium misyjne

dodane 18.08.2018 17:53

KAI |

Irlandia wsławiła się, jako kraj misjonarzy, który posyłał księży na cały świat, aby krzewili wiarę katolicką. Ale teraz to Irlandia potrzebuje misjonarzy, potrzebuje nowej ewangelizacji – podkreśla abp Eamon Martin. Ordynariusz Armagh mówił o tym przed zbliżającym się Światowym Spotkaniem Rodzin w Dublinie.

Prymas Irlandii: Nasz kraj to terytorium misyjne   Henryk Przondziono /Foto Gość

Przez ostatnie 40 lat w Kościele w Irlandii odnotowano ogromny spadek osób uczęszczających na Mszę, a jego moralny autorytet został zdruzgotany przez ujawnione skandale. W 1979 r. 93 proc. ludności deklarowało się jako katolicy, dziś jest to około 50 proc. Jako katolicy jesteśmy na terytorium misyjnym – wskazuje abp Martin. Dodaje, że księża powinni być misjonarzami we własnym kraju, odpowiadając na wyzwania współczesnego społeczeństwa.

Prymas Irlandii stwierdza również, że obecny kryzys Kościoła na Zielonej Wyspie, jest okazją dla duchowieństwa do odnowy i nabrania zapału duszpasterskiego. Podkreśla, że stare czasy, kiedy Kościół był instytucją dominującą w kraju, dawno minęły. Abp Martin zwraca uwagę, że przed nadchodzącym Światowym Spotkaniem Rodzin, Papież Franciszek spotkał się z wezwaniami do odpowiedzi na kwestie nadużyć seksualnych i ich tuszowania, praw osób homoseksualnych oraz roli kobiet w Kościele. Dlatego hierarcha ma nadzieję, że mówiąc w Dublinie w imieniu całego Kościoła, Ojciec Święty pomoże uleczyć rany jakie nosi w sobie również Irlandia.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 podaj nick 21.08.2018 08:49
Niezalogowany użytkownik polska kultura raczej nie była związana z miastami tylko z ziemiaństwem, ośrodki miejskie od XVIII i XIX w. związane były z napływem zbieraniny do przemysłu, żyjącej nieraz w skrajnych warunkach, czego się spodziewać, wyjątek Śląsk, gdzie przemysł i deprecjonowanie człowieka jako taniej siły roboczej nie spowodowało u robotników odejścia od religijności
Plusów: 4 Batrahe 20.08.2018 08:40
Niezalogowany użytkownik Poczytaj sobie o stanie religijności w Polsce (zwłaszcza w miastach) przed SV II, np. przed II wojną światową. Zauważyłam, że "nibytradycjonaliści" dość często mają problem z idealizowaniem przeszłości.
Plusów: 3 lai 19.08.2018 13:11
Niezalogowany użytkownik Otóż zmartwię Cię zapewne, ale pełnia prawdy znajduje się w Kościele Katolickim, tak mówi nauczanie Kościoła, nawet to posoborowe. Jak widać wielu katolików nie zna nawet podstawowych dokumentów Kościoła, w tym katechizmu. Doprawdy, Kościół nie potrzebuje takich obrońców jak Tadeusz Wolny.
Plusów: 2 Tadeusz Wolny 19.08.2018 12:27
Niezalogowany użytkownik Jakie to jeszcze bzdury i oszczerstwa sobie wymyślisz? by znieważać i atakować Papieża. Kościół jest żywym organizmem a nie tradycyjną narodową sektą która ma tylko jedyną prawdę i wywyższa się nad innymi. Więcej pokory i modlitwy za kościół powszechny.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl