107,6 FM

Burmistrz Londynu zaapelował o ponowne referendum w sprawie Brexitu

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zaapelował w niedzielę o ponowne referendum w sprawie Brexitu zarzucając premier Theresie May, że prowadzone przez nią negocjacje "pogrążyły się w chaosie i impasie".

Khan, jeden z czołowych polityków opozycyjnej Partii Pracy, w artykule zamieszczonym w ukazującym się w niedziele czasopiśmie "The Observer", oskarżył rząd, że negocjacje w sprawie Brexitu popychają kraj w niewłaściwym kierunku.

Jego zdaniem stanowią one zagrożenie dla poziomu życia Brytyjczyków i dla gospodarki, grożąc m. in. wzrostem bezrobocia. Khan podkreślił, że Brexit jest problemem zbyt poważnym aby wyborcy zostali pozbawieni prawa do ponownego zabrania głosu.

Burmistrz Londynu ostrzegł, że Wielkiej Brytanii grozi obecnie Brexit ze złym porozumieniem, lub bez porozumienia. Obie te możliwości byłyby - jak ocenił - "olbrzymim zagrożeniem".

"W tej sytuacji umożliwienie ludziom ponownego zabrania głosu jest właściwym - i jedynym - wyjściem dla naszego kraju" - ocenił Khan.

Agencja Reutera zauważa, że poparcie Khana dla drugiego referendum stawia przywódcę Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna w wyjątkowo trudnej sytuacji na krótko przed doroczną konferencją tej partii. Corbyn jest przeciwny przeprowadzeniu drugiego referendum.

W referendum z czerwca 2016 r. zwyciężyli, z niewielką przewagą, zwolennicy opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Londyńczycy opowiedzieli się wówczas za pozostaniem w UE.

Premier Theresa May konsekwentnie odrzuca możliwość drugiego referendum. Stoi ona na stanowisku, że ostateczne porozumienie w sprawie Brexitu będzie musiał zaaprobować - lub odrzucić - parlament.

« 1 »
 • DEMB
  17.09.2018 08:56
  A jeżeli nowe referendum ponownie okazałoby się sukcesem eurosceptyków i zwolenników brexitu? Wtedy po kilku latach dalszych trudów negocjacyjnych organizowane będą kolejne głosowania aż do zwycięstwa jedynie słusznej opcji, czyli zwolenników pozostania Brytanii w UE? Taka demokracja sterowana...
 • Gość
  17.09.2018 10:27
  Jak u nas - wygrało coś, co się nie podoba populistom, więc uznajmy wynik za nieważny, rzucajmy się pod koła samochodów, zakładajmy kody, nazwijmy się "totalnymi", podepczmy demokrację, nie szanując jej wyborów - a wszystko podlejmy sosem z "obrony demokracji".
  doceń 2
 • czytelnik
  17.09.2018 11:37
  Nielegalna ingerencja rosyjskich służb. Nielegalne finansowanie kampanii dezinformującej o skutkach wyjścia z UE. Dzisiaj już jasne i czytelne powiązania głównych sponsorów Brexitu z Kremlem. Dlatego obywatele domagają się powtórzenia głosowania.
  doceń 5
 • Mack
  17.09.2018 15:06
  Bezczelny typ, doprowadził Londyn do stanu anarchii, przestępcy grasują w biały dzień, trwa wojna gangów narkotykowych, bardziej to przypomina Johannesburg w RPA, niż europejskie miasto. A teraz śmie pouczać innych.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama