107,6 FM

Wielka Brytania będzie miała wiceministra ds. zdrowia psychicznego

Brytyjska premier Theresa May utworzyła w środę w resorcie zdrowia stanowisko wiceministra, który będzie odpowiedzialny za zdrowie psychiczne obywateli, walkę z nierównościami w dostępie do służby zdrowia i przeciwdziałanie samobójstwom.

May tłumaczyła, że chce złamać tabu dotyczące zdrowia psychicznego i poprawić jakość opieki zdrowotnej w tym zakresie.

Nowa minister Jackie Doyle-Price ma zająć się m.in. walką ze stygmatyzowaniem osób poszukujących wsparcia psychologicznego i otwarciem debaty publicznej na ten temat.

Według brytyjskich statystyk ok. 4,5 tys. osób popełnia co roku samobójstwa na terenie Anglii. To wiodąca przyczyna śmierci wśród mężczyzn poniżej 45. roku życia.

"Wszyscy możemy zakończyć strach przed reakcją społeczną, która zmusiła zbyt wiele osób do cierpienia w milczeniu i powstrzymać w ten sposób tragedię, która pozbawiła zbyt wiele osób życia" - tłumaczyła May.

Szefowa rządu zapowiedziała także przekazanie 1,8 mln funtów na wsparcie dla organizacji pozarządowej Samaritans, która zarządza całodobową, anonimową infolinią oferującą wsparcie dla osób zmagających się z trudnościami.

Nominacja na nowe stanowisko zbiegła się w czasie z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, a także z organizowanym przez brytyjskie ministerstwo zdrowia pod auspicjami księcia Williama i księżnej Kate pierwszym światowym szczytem ministerialnym ds. zdrowia psychicznego, który odbywa się w Londynie.

W wydarzeniu biorą udział ministrowie i inni przedstawiciele władz z ponad 50 państw. Polska nie jest reprezentowana na konferencji.

 

jakr/ mobr/ ap/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama