107,6 FM

100 tys. zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Od 15 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie 100 tys. zł. dotacji na rozpoczęcie działalności pozarolniczej np. uruchomienie sklepu na wsi .

Jest to pomoc finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Tegoroczny nabór jest drugim w tej perspektywie finansowej, przewidzianym dla całego kraju. Poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku - poinformowało biuro prasowe Agencji.

W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł.

O premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą ubiegać się rolnicy, domownicy, małżonkowie rolnika, którzy są ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Pomoc może być również przyznana beneficjentowi albo małżonkowi beneficjenta poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi" w ramach PROW 2014 - 2020.

Firma, która zostanie założona dzięki temu wsparciu, może zajmować się m.in. sprzedażą detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, sprzedażą produktów nierolniczych, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, usługami opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także działalnością informatyczną, architektoniczną i inżynierską, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi, technicznymi czy działalnością weterynaryjną.

Każdy złożony wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy w poszczególnych województwach.

Punkty można otrzymać m.in. gdy ubiegający się o pomoc będzie miał w dniu złożenia wniosku nie więcej niż 40 lat, będzie beneficjentem albo małżonkiem beneficjenta poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Ponadto brana pod uwagę będzie skala bezrobocia w powiecie, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie, to czy podjęta działalność gospodarcza będzie innowacyjna, a także ile nowych miejsc pracy zostanie utworzonych.

Premia w wysokości 100 tys. zł. będzie wypłacana w dwóch ratach. 80 proc. tej kwoty będzie wypłacone, gdy beneficjent spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy. Będzie na to 9 miesięcy od dnia doręczenia takiej decyzji. Pozostałe 20 proc. premii beneficjent dostanie po realizacji biznesplanu.

Wnioski można składać do 13 listopada br. w oddziałach regionalnych ARiMR. Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl

« 1 »
 • Chlop
  17.10.2018 21:17
  czyli "Cepelia" w kazdej wsi. Moga tez robić kosy i sierpy ale to już zalicza się do produkcji rolniczej
  doceń 0
 • Rysio spod magury
  17.10.2018 22:35
  super! Rolnicy i reszta, wspaniała równość! Jedni płacą grosze w KRUS, drudzy krocie w ZUS, choć są sąsiadami z tej samej wsi. Teraz ci pierwsi mogą dostać stówę, a reszta może sobie uskładać od zera! Jakiś powód takiej dyskryminacji?
 • Gość_2
  18.10.2018 12:53
  Wszystkim dają kto tylko głośniej zawoła albo przyjedzie z transparentem do W-wy, pomijając "kiełbasę' wyborcza, tylko emerytom górnikom którym zabrano węgiel emerycki jak jeszcze pracowali - pod szantażem" wypowiedzenia - tego przywrócić się nie da. Ludzie po czterdzieści i więcej lat (dołowi oczywiście krócej) mieli ten przywilej wpisany w Układ Zborowy i na ten emerycki węgiel pracowali. I nikt nie próbuje tego naprawić, mimo że było to jawne draństwo, pod obłudnym pretekstem ratowania kopalń (przy pełnej aprobacie ZZ). A PIS zaczął od pompowania miliardów w kopalnie dla ich ratowania. Teraz maja podobno zyski, to przywrócić węgiel emerytom (bo tak było mówione), to sobie "fundują" podwyżki, przywracają "14" itd. Żenada! Chyba emeryci muszą się zorganizować przed przyszłorocznymi wyborami i pokazać rządzącym, co o nich myślą.
  doceń 0
 • W
  18.10.2018 12:57
  za parę lat obudzą się z ręką w nocniku, że nie ma szans na zdrową żywność, bo wszędzie masówka... ktoś tu nie myśli przyszłościowo... niby np. sklep można w małej miejscowości otworzyć - może i można, ale przecież za chwilę ktoś równie pomysłowy wyda zgodę na Lidla czy inną Biedronkę w pobliżu zamiast trzymać te sklepy na obrzeżach - przykre zamiast wspierać jakieś niszowe produkcje, coś podpowiadać, bo pewnie nie wszystkich zdrowa żywność interesuje, ale nie - lepiej dać trochę kasy głupi chłop się skusi, a statystyki wydajnych gospodarstw się poprawią - żenada...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama