EWTN Polska rozpoczęła nadawanie

dodane 23.10.2018 16:43

KAI |

Transmisje Mszy św. i adoracja z Niepokalanowa, własne produkcje i program Matki Angeliki znajdują się aktualnie w ramówce EWTN Polska. W ubiegłym tygodniu zaczął nadawanie polski oddział największej katolickiej globalnej sieci telewizyjnej EWTN.

EWTN Polska rozpoczęła nadawanie  

20 października poświęcono studio EWTN Polska we Wrocławiu. Telewizja Wiekuistego Słowa nad Wisłą zainaugurowała swoją działalność dzień wcześniej - 19 października, we wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przeprowadziła pierwszą transmisję mszy św. z kaplicy św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie.

„Wystartowaliśmy tak, jak nakazuje tradycja EWTN - skromnie. Zwykle, gdy rodzi się coś Bożego, to nie jest to nadmuchane, ale skromne” - mówi ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor polskiego oddziału EWTN.

20 października do Wrocławia przyjechali reprezentanci EWTN z całego świata - m.in. szef sieci Michael Warsaw z USA, goście z Czech, Chorwacji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. „To wspaniały dzień dla Kościoła w Polsce i całej rodziny EWTN na całym świecie. Wierzę, że św. Maksymilian Kolbe i Matka Angelika patrzą na nas z nieba i się uśmiechają” - mówił Michael Warsaw, prezes Zarządu i dyrektor wykonawczy EWTN podczas inauguracji.

Eucharystii inaugurującej działalność stacji przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, a homilię wygłosił dyrektor EWTN Polska ks. Piotr Wiśniowski. Nowe studio we Wrocławiu poświęcił abp Marian Gołębiewski, arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej.

„Weszliśmy w rodzinę, która ma globalne aspiracje - mówi ks. Wiśniowski i przypomina, że globalna sieć EWTN ma ponad 220 mln widzów na całym świecie. - Telewizja Wiekuistego Słowa to globalne dzieło Matki Angeliki słuchającej Ducha Świętego. Mamy pomysły ewangelizacyjne na cały świat. Chcemy wspierać Ojca Świętego i cały Kościół, żeby dzieło ewangelizacji dotarło do najdalszych zakątków świata” - dodaje i przypomina, że głównymi filarami EWTN są kerygmat, ewangelizacja, katecheza i dobry komentarz biblijny.

EWTN Polska ma w tej chwili niespełna 3-godzinną ramówkę, która systematycznie ma być poszerzana.

Krzysztof Kunert, dyrektor programowy wskazuje na trzy filary programu EWTN Polska. Pierwszym są transmisje - codziennie o godz. 7.00 transmitowana jest Msza św. z kaplicy św. Maksymiliana Kolbego, a ponadto dostępny jest całodobowy streaming z adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój, które zostało zainaugurowane 1 września w Niepokalanowie.

Trwają testy sygnału, aby o godz. 15.00 codziennie transmitować Koronkę do Bożego Miłosierdzia z kaplicy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Drugi filar stanowią własne produkcje EWTN Polska. Obecnie o godz. 9.00 można zobaczyć program „Jacek Pulikowski zaprasza” - znanego rekolekcjonisty specjalizującego się w tematyce małżeńskiej i rodzinnej. W tym cyklu niebawem mają się pojawić programy ks. Dominika Chmielewskiego SDB, ks. prof. Mariusza Rosika czy bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

Trzeci filar stanowią produkcje z centrali EWTN. W tej chwili na antenie o godz. 8.00 można zobaczyć program Matki Angeliki Live Classics. Niebawem pojawi się program z udziałem abp. Fultona Sheena oraz amerykański program kulinarny.

Poranne pasmo jest powtarzane wieczorem - o godz. 19.00 „Matka Angelika Live Classics”, o godz. 20.00 - „Jacek Pulikowski zaprasza”, a o godz. 20.30 rozpoczyna się adoracja live z Niepokalanowa.

Krzysztof Kunert zapowiada, że w niedługiej przyszłości pojawią bieżące informacje ze Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem EWTN Watykan oraz newsy, reportaże i filmy dokumentalne z Ziemi Świętej. EWTN Polska podpisała właśnie umowę z Christian Media Center, czyli oddziałem brazylijskiej katolickiej telewizji współpracującej z franciszkanami w Ziemi Świętej.

Obecnie program EWTN Polska dostępny jest w Internecie. Docelowo stację będzie można oglądać w telewizjach kablowych oraz na platformach cyfrowych.

EWTN Polska tworzy kilkanaście osób. „Jesteśmy grupą bardzo skromną, ale bardzo żywą, ochoczą i pełną ducha” - podkreśla ks. Wiśniowski i dodaje, że telewizja nie emituje reklam i nie korzysta z żadnych rządowych grantów, ale utrzymuje się z tzw. wdowiego grosza od prywatnych ofiarodawców. Fundusze na uruchomienie EWTN Polska wyłożyła dyrekcja sieci z USA.

EWTN Polska to kolejne dzieło wrocławskiej fundacji Vide et Crede, która ewangelizuje obrazem m.in. przez sieć wielkoformatowych billboardów czy organizację Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów, który właśnie trwa we Wrocławiu.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 abc 24.10.2018 10:48
Niezalogowany użytkownik "codziennie o godz. 7.00 transmitowana jest Msza św. z kaplicy św. Maksymiliana Kolbego, a ponadto dostępny jest całodobowy streaming z adoracji Najświętszego Sakramentu" - jakież to "całkowicie obce dla polskiego katolicyzmu, kultury i tradycji."
Plusów: 0 Spoko 24.10.2018 08:31
Niezalogowany użytkownik "20 października poświęcono studio EWTN Polska we Wrocławiu. Telewizja Wiekuistego Słowa nad Wisłą zainaugurowała swoją działalność dzień wcześniej ..." - fajny oksymoron. :))
Plusów: 0 mack 23.10.2018 21:46
Niezalogowany użytkownik Abp Fulton Sheen zmarł 40 lat temu. Owszem, utalentowany kaznodzieja i ewangelizator, ale w czasach, gdy wygłaszał przed kamerą swoje egzaltowane pogadanki, w Polsce mieliśmy Prymasa Wyszyńskiego i kardynała Wojtyłę.
Plusów: 0 tantkiewicz 23.10.2018 20:46
Iz 12,2 Oto Bóg jest moim zbawieniem! *
Jemu zaufam i bać się nie będę.
Pan jest moją pieśnią i mocą, *
i On stał się moim zbawieniem.

wszystkie komentarze >