107,6 FM

Rzecznik Episkopatu: Modlitwa to najcenniejszy dar dla naszych zmarłych

"Kwiaty i znicze, które stawiamy na grobach naszych bliskich zmarłych, są wyrazem naszej pamięci. A ta pamięć prowadzi do modlitwy, która jest najcenniejszym darem, jaki możemy im dać. Zachęcam do umieszczania zdjęć z hasztagiem #WszystkichŚwiętych i #Zaduszki, aby przypomnieć naszym znajomym, by modlili się w intencji tych, którzy odeszli – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.

„Kwiaty i znicze, które stawiamy na grobach tych, których kochamy, są wyrazem naszej pamięci, ale nie tylko. Jest to zaproszenie do modlitwy w intencji zmarłych. Dlatego zachęcam bardzo serdecznie do umieszczania na Twitterze i Facebooku w tych dniach zdjęć z pięknych cmentarzy oznaczając je #WszystkichŚwiętych i #Zaduszki, aby w ten sposób zaprosić swoich bliskich, przyjaciół, znajomych do modlitwy w intencji naszych zmarłych, bo to jest dla nich najcenniejszy dar” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zauważył, że 1 listopada wspominamy wszystkich świętych Kościoła, pośród których mogą być nasi krewni, dziadkowie – jak przypomina papież Franciszek – o czym my nawet nie wiemy. „Dlatego w tym dniu udajemy się na groby zmarłych, aby prosić ich o modlitwę w naszej intencji, bo wierzymy w świętych obcowanie” – podkreśla rzecznik Episkopatu.

"2 listopada udajemy się na groby zmarłych, aby modlić się za tych, którzy jeszcze nie są święci. „Przynagla nas do tego wiara w świętych obcowanie – o czym mówimy podczas Mszy Świętej w Wyznaniu Wiary. Polska jest chyba jedynym krajem, gdzie Wszystkich Świętych i dzień Zaduszny jest tak uroczyście i pięknie obchodzony” – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mjc
  01.11.2018 09:18
  Najpiękniejsza w tym dniu jest właśnie pamięć. Pamiętam że już od dziecka zapach znicza, ilość świecących się zniczy, Msza Święta wzbudzały we mnie myśli o życiu,śmierci,o stanie mojego ducha. A dziś myślę też o tym dniu że dotyka ogromnej tajemnicy, tajemnicy co będzie później. Jak pięknie że my Katolicy jeszcze potrafimy godnie "dzień święty święcić", nie przebierając się za nie wiadomo właściwie co, tylko że liczy się dla nas człowiek,pamięć o nim, a nie bezmyślna zabawa.
  doceń 4
 • 3
  01.11.2018 15:11
  Pewnie to kwestia smaku i gustu, ale dla mnie zdjęcie z cmentarza, może jeszcze z nagrobkiem najbliższych z "hasztagiem" to byłaby żenada jak haloween. Prawdziwa pamięć i wiara nie potrzebuje, i nie powinna szukać poklasku, a w dzisiejszych czasach można napisać lajków. Nie schodźmy do poziomu haloween.
  doceń 0
 • Krzysiek
  01.11.2018 21:42
  Nie tyko #WszystkichŚwiętych - warto dodać #AllSaintsDay in Poland.
  To piękna polska tradycja którą warto pokazać innym. Zwłaszcza tym, którym dzień 1 listopada kojarzy się wyłącznie z dynią.
  doceń 1
 • Dremor
  02.11.2018 12:50
  Serio, zdjęcia z cmentarza na Fejsbuku?

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama