107,6 FM

Szef Pentagonu: Moskwie nie można ufać, że dotrzyma słowa

Zajęcie przez Rosję trzech ukraińskich okrętów wojennych naruszyło traktat między dwoma krajami i pokazało, że Moskwie nie można ufać - powiedział w środę minister obrony USA James Mattis.

"Było to, oczywiście, rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Było to aroganckie użycie siły, w wyniku czego ranni zostali ukraińscy marynarze" - powiedział Mattis dziennikarzom w Pentagonie.

"Kiedy myślicie, że jest jakiś traktat między dwoma krajami (...), to pokazuje tylko, że na Rosję nie można liczyć, że dotrzyma słowa" - ocenił.

W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne.

Rosja oskarżyła je o naruszenie swojej granicy państwowej. Twierdzi, że ukraińskie okręty wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Ukraińska marynarka wojenna ocenia, że jednostki dokonały tzw. nieszkodliwego przepływu, czyli dozwolonej przez prawo szybkiej i nieprzerwanej żeglugi przez morze terytorialne.

Ukraina uznała działania Rosji za akt agresji i podjęła decyzję o ogłoszeniu w części kraju stanu wojennego, który będzie obowiązywał do 26 grudnia. Stan wojenny dotyczy obwodów przy granicy z Rosją oraz nad Morzem Czarnym i Azowskim.

« 1 »
 • wierny czytelnik
  29.11.2018 08:25
  Nareszcie ktoś nazwał rzeczy po imieniu. Wiemy to od kilkuset lat. Rosja kłamie. Z kłamcami się nie rozmawia. Angela Merkel potrafi tylko rozmawiać więc Putin cynicznie ją wykorzystuje.
  doceń 1
 • Jan
  29.11.2018 12:51
  Szachiści to błyskawice przy tych z USA!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama