COP24: Deklaracja o solidarnej i sprawiedliwej transformacji

dodane 04.12.2018 11:59

PAP |

Przedstawiciele 45 państw zgromadzeni na globalnym szczycie klimatycznym ONZ - COP24 przyjęli przez aklamację deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji (ang. Solidarity and Just Transition Silesia Declaration) - poinformowało we wtorek biuro prasowe szczytu.

COP24: Deklaracja o solidarnej i sprawiedliwej transformacji   PAP/Andrzej Grygiel Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres (pośrodku) podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach

Deklarację przygotowała polska prezydencja, a w jej imieniu dokument podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

Dokument zakłada realizowanie celów związanych z ochroną klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy w duchu dziedzictwa Solidarności.

"Podpisanie deklaracji było najważniejszym punktem Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów" - napisano.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prezydent Andrzej Duda: "Polska zawdzięcza swoją demokrację wielkiemu ruchowi społecznemu Solidarność, który wyrósł z ruchu związkowego, z walki o prawa pracownicze, możliwości zrzeszania się w wolne związki zawodowe, z walki o prawa socjalne". "Przygotowując deklarację o sprawiedliwej i solidarnej transformacji, odwołujemy się do tego dziedzictwa" - podkreślił.

Prezydent wskazywał na Górny Śląsk jako region - symbol wielkiej przemiany, która dokonała się w Polsce, pozwalając jej obecnie współkształtować globalną politykę ochrony klimatu i wychodzić z własnymi, ambitnymi inicjatywami.

"Sygnatariusze deklaracji potwierdzają, że dla powodzenia działań zmierzających do stworzenia gospodarki niskoemisyjnej kluczowa jest społeczna aprobata dla zachodzących zmian. Dlatego w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo socjalne pracownikom, których miejsca pracy ulegać będą likwidacji bądź przekształceniu" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że "Solidarność, do której odwołuje się przyjęta deklaracja, oznacza również wspólną odpowiedzialność wszystkich państw globu za środowisko naturalne".

Globalny szczyt klimatyczny ONZ - COP24 w Katowicach potrwa do 14 grudnia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, EKOLOGIA, KLIMAT, OCIEPLENIE, ONZ, ORGANIZACJE, PAP, POLITYKA, PREZYDENT

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 aga 04.12.2018 15:17
Niezalogowany użytkownik @ 11 ------------a jak myślisz za co Gazeta wyborcza atakuje Dudę --- "Skandal na szczycie klimatycznym w Katowicach. Niewiarygodne słowa prezydenta Dudy" ?
Plusów: 3 Wypną się później 04.12.2018 14:52
Niezalogowany użytkownik na tą deklarację aż iskry pójdą. "Żaden poważny przywódca nie przybył na ten niepoważny szczyt (Andrzej Duda musiał, bo daliśmy sobie wetknąć organizację). Bo musiałby jasno powiedzieć, że mowy nie ma i znosić takie ataki ekoświrów, albo fanzolić ekofarmazony i potem gęsto tłumaczyć się z nich wyborcom".
Plusów: 2 11 04.12.2018 12:28
Niezalogowany użytkownik Warto zapoznać się bliżej z tą deklaracją. W praktyce oznacza ona zamykanie kopalń i rezygnację z węgla. Pojęcie solidarności odnosi się do osób, które przy okazji stracą pracę. Polski rząd obiecywał chyba coś innego?

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl