107,6 FM

Jak potoczyło się życie Łazarza po wskrzeszeniu przez Jezusa?

Był bratem Marii i Marty. Mieszkali razem w Betanii, na wschodnim zboczu Góry Oliwnej. Chrystus darzył ich swoją przyjaźnią i bywał w ich domu. Kiedy Łazarz zmarł i został pochowany, Jezus przybył do Betanii i wskrzesił go. 

Krótko po wskrzeszeniu Łazarz rozpoczyna nowe życie w służbie ewangelii. Jednakże wśród swoich nie doznaje spokoju i zrozumienia. Ze względu na prześladowania, których zaczął doświadczać od żydowskich liderów opuścił Ziemię Świętą. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Łazarz był powszechnie uznany przez greków cypryjskich za autorytet, podziwiano świętość jego życia i dlatego ogłoszono go patronem Larnaki. Świadczy o tym zmiana znanej nazwy miasta Kition na Larnaka. Z greckiego nazwa Larnaka znaczy „Dom św. Łazarza”. Miał on przebywać w tym mieście aż do swojej „drugiej śmierci” w 76 roku. Jego grób został odnaleziony w roku 890 z napisem „Łazarz przyjaciel Jezusa”. 

Na miejscu odnalezienia doczesnych szczątków Łazarza wzniesiono świątynię. Cząstki relikwii zostały przekazane do Bizancjum, reszta pozostaje w dzisiejszym kościele pw. św. Łazarza. Świątynia jest odbiciem ówczesnej kunsztownej architektury sakralnej, przyciąga swym pięknem i wprowadza w atmosferę ciszy i pokoju w sercu ruchliwego miasta. 

W ikonografii ukazuje się św. Łazarza najczęściej w scenie wskrzeszenia oraz na uczcie w Betanii.

« 1 »
 • Szczęść Boże.
  17.12.2018 14:34
  Byłam na Cyprze. Mieszkałam w hotelu w Larnace.Przejechałam szlakiem apostołów,Maryji,Barnaby i św.Pawła.Przezylam prawdziwe nawrócenie,ono trwa we mnie Bogu dzięki.
  doceń 10
 • Dremor
  17.12.2018 15:51
  Mało kto wie, że postać z Ewangelii Marka odziana w prześcieradło na gołym ciele ze sceny pojmania to właśnie Łazarz. Utożsamiano go też z osobą bogatego młodzieńca z Ewangelii Łukasza, który początkowo "odszedł smutny", między innymi dlatego w ikonografii Łazarza zawsze przedstawia się jako smutnego.
 • Gość
  18.12.2018 15:22
  Czy ktoś odpowie "Jak potoczyło się życie Łazarza po wskrzeszeniu przez Jezusa?" Bo tytuł znowu clickbaitowy, bez związku z treścią artykułu...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama