107,6 FM

Następna stacja? Warszawa Moniuszki

Koniec ze zwykłym Dworcem Centralnym. Od soboty najważniejsza stacja w Polsce będzie mieć swojego patrona: Stanisława Moniuszkę.

O nadanie imienia ojca polskiej opery narodowej najbardziej znanemu w Polsce dworcowi zabiegało od kilku lat Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki.

Właśnie nadarzyła się okazja, bo w związku z 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki Senat RP uchwałą z 19 grudnia 2018 r. ustanowił kolejne 12 miesięcy Rokiem Stanisława Moniuszki. 

W jednogłośnie przyjętej uchwale napisano, że pozwoli to "przybliżyć życie i bogatą twórczość wybitnego kompozytora, ale także zwróci uwagę Polaków na postawy patriotyczne wśród artystów oraz potrzebę tworzenia sztuki czerpiącej inspiracje z polskiej kultury". 

"Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez Jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stawiamy go na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski" - czytamy w przyjętej przez Senat uchwale.

Warszawa Centralna, choć jest najbardziej znanym dworcem w Polsce, znajduje się poza gronem pięciu największych stacji. W 2017 r. obsłużyła ponad 15 mln pasażerów, głównie pociągów dalekobieżnych. Dworzec zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, został oddany do użytku w 1975 r.

Wyposażony w cztery perony znajdujące się pod ziemią, o długości 400 metrów każdy, ma kubaturę blisko 600 tys. metrów sześciennych i stał się jednym z symboli Warszawy oraz ikoną modernizmu. Choć nigdy nie przypadł warszawiakom do gustu. Dlatego tuż przed Euro 2012 budynek przeszedł tzw. estetyzację, a w 2016 r. zakończono remont hali głównej dworca, wyposażając ją w nową galerię.

Galeria zdjęć:

Uroczystość nadania Dworcowi Centralnemu w Warszawie imienia Stanisława Moniuszki odbędzie się 5 stycznia.

"Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery "Halka" i "Straszny dwór" - głosi senacka uchwała. Moniuszko pisał też muzykę religijną, pieśni i opracowania pieśni na organy, chcąc by "muzyka i śpiew wykonywane w kościołach miały wyższy poziom, pogłębiając tym samym duchowe przeżycia wiernych".

Stanisław Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama