107,6 FM

W 2018 r. w katastrofach samolotów pasażerskich zginęło 556 ludzi

W 15 katastrofach cywilnych samolotów komunikacyjnych w 2018 r. zginęło łącznie 556 osób, a pod względem liczby ofiar był to dziewiąty najbezpieczniejszy rok w historii lotnictwa pasażerskiego - poinformował lotniczy portal internetowy Aviation Safety Network (ASN).

Niemniej było to więcej od średniej dla ubiegłych pięciu lat, która wynosi 480 ofiar śmiertelnych. Najbezpieczniejszym rokiem w dziejach cywilnej komunikacji lotniczej był rok 2017, kiedy to w 10 katastrofach straciło życie 44 ludzi.

Statystyki mającego swą siedzibę w Holandii ASN nie obejmują katastrof samolotów wojskowych - najtragiczniejszą z nich było w ubiegłym roku rozbicie się 11 kwietnia transportowego odrzutowca Ił-76 sił powietrznych Algierii z 257 ofiarami śmiertelnymi.

Uwzględniający maszyny wojskowe bilans roku 2018 to 25 katastrof z łącznie 917 zabitymi.

Tylko dwa ubiegłoroczne wypadki cywilnych samolotów pasażerskich spowodowały śmierć więcej niż stu osób. Z Boeinga 737 MAX 8 indonezyjskiego towarzystwa Lion Air, który 29 października runął do morza wkrótce po starcie z Dżakarty, nie ocalał nikt spośród łącznie 189 pasażerów i członków załogi, a tylko jeden człowiek uratował się ze 113 osób na pokładzie wyczarterowanego przez kubańskie towarzystwo Cubana meksykańskiego Boeinga 737-201, rozbitego tuż po starcie z Hawany do lotu krajowego 18 maja.

Za cywilne samoloty komunikacyjne ASN uznaje samoloty pasażerskie i towarowe, których podstawowy model certyfikowany jest dla co najmniej 14 pasażerów.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama