Szczerski: Konferencja bliskowschodnia najważniejszym wydarzeniem w Warszawie od czasu szczytu NATO

dodane 11.01.2019 17:58

PAP |

Planowana na luty konferencja bliskowschodnia będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym w Warszawie od czasu szczytu NATO; jej celem będzie omówienie różnych scenariuszy dla pokoju na Bliskim Wschodzie - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski: Konferencja bliskowschodnia najważniejszym wydarzeniem w Warszawie od czasu szczytu NATO   Jakub Szymczuk / Foto Gość

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, którego współgospodarzami będą Polska i Stany Zjednoczone, ma odbyć się w Warszawie w dniach 13-14 lutego.

Jak ocenił na piątkowym briefingu prasowym Szczerski, konferencja będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym odbywającym się w polskiej stolicy od czasu szczytu NATO z 2016 r. Prezydencki minister zapowiedział, że wezmą w niej udział kraje z całego świata zainteresowane rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie, zaś jej głównym celem będzie "omówienie różnych scenariuszy dla pokoju na Bliskim Wschodzie".

Zdaniem Szczerskiego ważny jest nie tylko wybór Warszawy jako miejsca konferencji, ale też wybór Polski jako jej współorganizatora obok Stanów Zjednoczonych. "To też podkreśla nasze znaczenie, rosnącą rolę Polski na arenie międzynarodowej w drugim roku naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa (ONZ-PAP), a także podkreśla praktyczny wymiar rozwijającego się partnerstwa polsko-amerykańskiego".

Jak mówił, w konferencji wezmą udział delegacje na różnym szczeblu, w tym ministrowie spraw zagranicznych kilkudziesięciu państw, zaś prezydent Andrzej Duda podejmie wszystkich jej uczestników konferencji jako gospodarz uroczystej inauguracji spotkania na Zamku Królewskim.

Ponadto - zapowiedział Szczerski - 13 lutego planowane są spotkania bilateralne prezydenta. "Na pewno już mogę dzisiaj powiedzieć, że będzie spotkanie z (sekretarzem stanu USA) Markiem Pompeo, osobne, tutaj w Pałacu Prezydenckim" - poinformował.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, BLISKI WSCHÓD, DYPLOMACJA, KONFLIKT, MSZ, PAP, PREZYDENT, PREZYDENT RP, USA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Katolik k 12.01.2019 16:20
Niezalogowany użytkownik Proponuje przeczytac w Wikipedii.
Plusów: 0 Maryja! 12.01.2019 13:17
Niezalogowany użytkownik Dobrze, że konferencja odbędzie się w Polsce. To oznacza, że ład na Bliskim Wschodzie jest dla nas istotny. Państwa regionu mają prawo nie rozumieć istoty dialogu, ponieważ są nim zainteresowane. Ważne żeby wynegocjować stabilny porządek, który nikomu nie będzie zagrażać i przekonać państwa regionu do jego realizacji. Na pewno nie może się to odbyć kosztem suwerenności tych krajów. Ważna jest percepcja wojen w regionie i krytyka polityki Busha i Obamy, które doprowadziły do rozpadu ładu. Ciekawe czy wniesie coś konstruktywnego konferencja w dialog bliskowschodni.
Plusów: 3 Gość 12.01.2019 12:50
Niezalogowany użytkownik "podczas gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej" a na czym niby to "ratowanie" polegało? Że Armia Andersa po wyjściu z ZSRR przejściowo była w Iranie, okupowanym wtedy przez aliantów?
Plusów: 1 Katolik k 12.01.2019 06:10
Niezalogowany użytkownik Prezydent Iranu "Podczas gdy Iran ratowal Polakow podczas II wojny swiatowej Polska jest gospodarzem rozpaczliwego antyiranskiego cyrku"...i co o tym myslec?

wszystkie komentarze >