"Polska jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku"

dodane 12.01.2019 08:14

PAP |

Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif skrytykował w piątek na Twitterze Polskę za wspólną organizację ze Stanami Zjednoczonymi międzynarodowej konferencji na temat Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza Iranu, nazywając ją "rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem".

"Polska jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku"   Frode Bjorshol / CC 2.0 Antyamerykański mural w Teheranie

Zarif na Twitterze napisał: "Przypomnienie dla gospodarza/ uczestników antyirańskiej konferencji: ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani. Iran jest silniejszy niż kiedykolwiek".

Szef irańskiego MSZ dodał, że "podczas gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, obecnie (Polska) jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku".

Wcześniej w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w rozmowie ze stacją Fox New, że Stany Zjednoczone planują zorganizować w dniach 13-14 lutego w Polsce międzynarodową konferencję poświęconą pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów Iranu w regionie.

"Zbierzemy razem kilkadziesiąt państw z całego świata. Będą się one koncentrować na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie tu, w regionie Bliskiego Wschodu, a ważnym elementem ma być zapewnienie, że Iran nie jest destabilizującym czynnikiem" - powiedział Pompeo w Egipcie, gdzie przebywał w ramach podróży po dziewięciu państwach bliskowschodnich, mającej na celu wyjaśnienie amerykańskiej polityki względem regionu.

Amerykański sekretarz stanu dodał, że na konferencję przyjadą przedstawiciele państw z Azji, Afryki, zachodniej półkuli, Europy i Bliskiego Wschodu.

Następnie amerykański Departament Stanu i polskie MSZ oficjalnie poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. "Mamy przyjemność poinformować, że Stany Zjednoczone i Rzeczpospolita Polska będą współgospodarzami +Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie+, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Do udziału w spotkaniu zostały zaproszone państwa z całego świata" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Departamentu Stanu. Identycznej treści oświadczenie zamieściło polskie MSZ.

"W trakcie spotkania będą miały miejsce dyskusje na temat kwestii kluczowych dla stabilności Bliskiego Wschodu dotyczących m.in. terroryzmu i ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych, bezpieczeństwa handlu morskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego, a także zagrożeń wynikających z działalności różnych aktorów i grup interesów w regionie" - zapowiedziano.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BLISKI WSCHÓD, DYPLOMACJA, IRAN, PAP, USA

Przeczytaj komentarze | 23 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 podaj nick 18.01.2019 20:33
Niezalogowany użytkownik co już dawniej bywało : "Premier Tadeusz Mazowiecki obiecał przedstawicielom Kongresu Amerykańskich Żydów, że polski rząd zgodzi się pomóc rosyjskim żydom emigrującym z byłych republik ZSRR do Izraela. Polska jako jedyny kraj w europie wschodniej zorganizowała specjalny most lotniczy z Moskwy przez Warszawę do Tel Awiw. 30 III zostali postrzeleni dwaj polscy dyplomaci, Attaché handlowy ambasady polskiej w Libanie i przedstawiciel przedsiębiorstwa handlu zagranicznego. Arabskie organizacje terrorystyczne zapowiedziały kolejne zamachy informując, że jest to zemsta za pomoc Polski pomoc okazaną żydom" tak bywało w 1990 roku i co korzystnego nam przyszło z tego
Plusów: 2 Katolik k 13.01.2019 09:08
Niezalogowany użytkownik Ludnosc miejscowa wtedy przyjela polskich wygnancow z zyczliwoscia i otoczyla opieka.
Plusów: 2 Katolik k 13.01.2019 09:06
Niezalogowany użytkownik gdy Amerykanie przymierzali sie napasci na Irak Jan Pawel II apelowal aby tego nie czynic.Polska przylaczyla sie do...agresorow.
Plusów: 4 krut00 12.01.2019 23:41
Polska już się zhańbiła i mimo tego została jeszcze przykładnie wytarzana w smole i pierzu. Irański MSZ oczywiście ma rację, to zwykły cyrk, zaś nasz udział to zwyczajny występ pajaców. Szkoda tylko że taki smutny

wszystkie komentarze >