107,6 FM

Tymczasowy prezydent Wenezueli nie wyklucza zgody na interwencję amerykańskich wojsk

Tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido powiedział w piątek, że nie wyklucza zbrojnej interwencji USA w jego kraju w celu zmuszenia Nicolasa Maduro do oddania władzy i zakończenia kryzysu politycznego oraz humanitarnego - poinformowała AFP.

"Zrobimy wszystko, co konieczne, wszystko, co musimy zrobić, aby bronić ludzkiego życia, aby dzieci przestały umierać. To oczywiście bardzo kontrowersyjna kwestia, ale nasza suwerenność daje nam prerogatywy do tego, aby zrobić to, co jest konieczne" - powiedział Guaido, który został już uznany przez 40 krajów na świecie, w tym Polskę.

Prezydent USA Donald Trump, który jak pierwszy ze światowych przywódców uznał Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli, kilka dni temu podkreślił, że rozważał już wcześniej użycie amerykańskiego wojska w Wenezueli w celu rozwiązania kryzysu politycznego.

23 stycznia Guaido na fali masowych antyrządowych protestów obwołał się tymczasowym prezydentem Wenezueli, uznając, że wybory prezydenckie z maja 2018 r., które wygrał Maduro, zostały przeprowadzone z pogwałceniem demokratycznych procedur.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały dotąd USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael, Australia, Albania, Kosowo i Gruzja. W poniedziałek postąpiły tak Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania, Łotwa, Niemcy, Holandia, Litwa, Polska i Czechy, a w nocy z poniedziałku na wtorek w ich ślady poszły Bułgaria, Estonia, Macedonia i Chorwacja. W zeszłym tygodniu Guaido uznał Parlament Europejski.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  09.02.2019 11:08
  My tu w Polsce musimy bardzo uważać na takie możliwość. Ktokolwiek nie byłby zaoroszony. A prawo już jest.
 • ART
  09.02.2019 11:48
  Znaczy patriota ten Guido, czy jak mu tam, szczery jest. Z niejaką satysfakcją stwierdzam iż u nas też takich pełno. Dokładniej : pełny full! Nazywają się tylko inaczej. To Europejczyki.
  doceń 1
 • ponury
  09.02.2019 13:03
  ROPA,ROPA...DUŻO ROPY...dla jednych Błogosławieństwo dla innych Przekleństwo
  doceń 4
 • Seitz
  09.02.2019 15:24
  Jakby ktoś miał wątpliwości czym jest socjalizm to powtórzę. W 2018 roku bogata w ropę Wenezuela miała inflację w wysokości 13 779 % (trzynaście tysięcy procent), a 90% obywateli żyło w skrajnym ubóstwie.
  W Polsce inflacja wyniosła w zeszłym roku 1,1% (jeden procent).
  Nie dobrze się już robi, od oskarżeń, że w Polsce rządzą socjaliści i populiści.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama