107,6 FM

Prokuratura zażądała od Birgfellnera mocniejszych dowodów

Prokuratura zażądała od Birgfellnera dołączenia dowodów na to, że miał on podpisane umowy z wykonawcami, i że za nie zapłacił - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

"W setkach stron dokumentów, jakie dołączył do zawiadomienia o oszustwie Gerald Birgfellner, brak umów podpisanych z wykonawcami m.in. firmą architektoniczną HNP z Austrii czy Kancelarią Baker McKenzie" - ustaliła "Rzeczpospolita". Dziennik pisze, że "warszawska prokuratura domaga się od austriackiego biznesmena, by dostarczył dowody, iż dwie refaktury poniesionych kosztów (z datą 14 czerwca 2018 r. - jedną z nich ujawniła +GW+) na kwotę 1,3 mln euro wystawione zostały z faktycznym poniesieniem kosztów przez Birgfellnera. Tego samego - na nagraniach - domagał się Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w rozmowie z Austriakiem".

Jak pisze gazeta, prok. Renata Śpiewak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie w trybie art. 307 par. 1 kodeksu postępowania karnego zażądała od biznesmena "wszelkich dokumentów potwierdzających faktyczne poniesienie kosztów związanych z realizacją planowanej inwestycji przy ul. Srebrnej 16 w Warszawie, a więc np. dowodów przelewu, opłacanych rachunków, dowodów wypłat".

"Artykuł ten mówi, że można zażądać uzupełnienia +danych zawartych w zawiadomieniu o przestępstwie lub dokonać sprawdzenia faktów w tym zakresie+" - informuje dziennik.

"W materiałach dostarczonych przez Austriaka są bowiem projekty umów (np. z firmą budowlaną Strabag czy Gleeds Polska) ale nie same umowy. Brakuje też np. zestawienia kosztów godzin pracy prawników (według ujawnionych nagrań koszt sięgnął pół miliona złotych). A jak utrzymują jego pełnomocnicy, biznesmen żąda 1,3 mln euro za prace, które wykonał sam, i zatrudnieni przez niego np. architekci czy prawnicy" - pisze "Rz".

« 1 »
 • niema i niebendzie
  01.03.2019 08:21
  Gdyby były faktury, musiałby być zapłacony VAT, tu czy gdzieś tam. To da się sprawdzić w organach podatkowych. Und da ist Der Hund Begraben.
  doceń 4
 • jurek
  01.03.2019 08:24
  Sprawiedliwość po Polsku, zamkną ofiarę
 • n/a
  01.03.2019 08:44
  A kto zapłaci (czy już płaci) za cenny czas biznesmena siedzącego na całodziennych przesłuchaniach, honoraria jego ekskluzywnego do granic możliwości adwokata, i pewnie jeszcze sztabu doradców z najwyższych półek, bo obaj panowie na prawie budowlanym i podatkach w Polsce raczej słabo się znają? Kto w ten interes "inwestuje"?
 • Mateo
  01.03.2019 10:18
  Poza nielicznymi wyjątkami prawo nie przewiduje obowiązku zawierania umów na piśmie. Generalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą często ustalają warunki umowy ustnie, mailowo, telefonicznie. FV w której opisano nazwę usługi i cenę oraz strony zawiera sama w sobie najczęściej wszystkie elementy konieczne (essentialia negotii) umowy. Z nagrania Kaczyńskiego wynika, że potwierdził on, że usługi wykonano dla niego, ale inwestycja się nie rozpocznie, bo Jaki nie wygra w Warszawie. Swoją drogą Warszawa nie ma zbyt dużo substancji architektonicznej przedwojennej, lepiej żeby przywrócić budynkowi przy srebrnej jego właściwy dla XIX dzielnicy przemysłowej wygląd, a resztę działki zabudować dopuszczoną przez miasta wysokością 30 m przestrzenią biurowo usługową nawiązującą do przemysłowo-kolejowej przeszłości tej części miasta (tak jak inwestycje w d. fabryce Norblina, d. elektrowni Powiśle, hali Koszyki).

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama