107,6 FM

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie Stowarzyszenia "Wiosna"

Kanclerz kurii ks. Tomasz Szopa komentuje wydarzenia, jakie rozegrały się 8 kwietnia w siedzibie "Wiosny".

W poniedziałek przed południem do biura stowarzyszenia wszedł ks. Grzegorz Babiarz w towarzystwie ochroniarzy, którzy szybko rozeszli się po wszystkich pomieszczeniach i próbowali wydawać polecenia pracownikom "Wiosny". Doszło też do spotkania ks. Babiarza z Joanną Sadzik, które miało pomóc wypracować porozumienie odnośnie przyszłości stowarzyszenia. Po 7 godzinach rozmowy zostały jednak zerwane.

W świetle prawa wciąż nie ma jasności, kto jest prezesem "Wiosny", bowiem sąd, wykreślając z Krajowego Rejestru Sądowego zarząd stowarzyszenia reprezentowany przez J. Sadzik, nie dokonał  wpisu, z którego wynikałoby, iż prezesem jest ks. Babiarz. Postępowanie wciąż się toczy.

Na wczorajsze wydarzenia zareagowała krakowska kuria, której ks. Babiarz bezpośrednio podlega. Publikujemy pełną treść oświadczenia, wydanego przez kanclerza ks. Szopę:

"Wydarzenia, jakie miały miejsce wczoraj w siedzibie Stowarzyszenia »Wiosna«, wywołały smutek i zażenowanie u wszystkich, którym leży na sercu dobro Stowarzyszenia oraz powodzenie inicjatywy Szlachetna Paczka. Te wrażenia są o tyle silniejsze, że dotyczą organizacji trudnej do przecenienia, jeśli chodzi o zaangażowanie w dobroczynność, oraz o duchownego katolickiego.

W tym momencie trudno jest przesądzić ostatecznie, kto jest prezesem Stowarzyszenia »Wiosna«, ponieważ postępowanie sądowe w tej sprawie nie zostało zakończone. Jednak nawet gdyby uznać, że jest nim ks. Grzegorz Babiarz, to metody, jakie zostały wykorzystane dla realizacji jego uprawnień, budzą poważne zastrzeżenia i niesmak. Z pewnością też nie przyczyniają się do budowania zaufania wewnątrz Stowarzyszenia oraz dobrej atmosfery wokół niego.

Ciągle jednak należy mieć nadzieję na zwycięstwo zdrowego rozsądku, zdolność do dialogu i polubownego zakończenia konfliktu, mając na uwadze dobro Stowarzyszenia »Wiosna«, inicjatywy Szlachetna Paczka, a przede wszystkim osób, które korzystają z ich pomocy. Oby przyczynił się do tego aktualnie przeżywany Wielki Post, czas refleksji i osobistego nawrócenia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  09.04.2019 15:39
  Cel nie uświęca środków i kto, jak kto, ale ksiądz powinien tego przestrzegać.
  doceń 30
 • Dr Queen
  09.04.2019 17:59
  Jeśli pan morniący się biskupem zajmie siedzibę kurii przy Franciszkańskiej, to kanclerz wezwie policję/ochronę/kleryków czy będzie grzecznie negocjował? Tak tylko pytam.
  doceń 8
 • Rzymski obserwator
  09.04.2019 20:41
  Kuria Krakowska jak nie uspokoi sytuacji to bedzie odpowiedzialna za kolejna czesc "Kleru". Zdyscyplinujcie swoich ksieży, chłopaki, albo ktoś Wam pomoże.
  doceń 16
 • Gość
  10.04.2019 11:00
  Droga Wiaro.pl - dlaczego nie podajecie wiadomości, że na stronie ngo.pl można podpisać protest przeciwko takim metodom przejmowania władzy? Mogą podpisać zarówno organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama