107,6 FM

Nowe fakty w sprawie rosyjskiej rodziny, która uciekła ze Szwecji

Do resortu sprawiedliwości wpłynęło postanowienie szwedzkiego sądu ws. Rosjanina Denisa Lisowa i wniosek o wykonanie tego postanowienia; zostały cofnięte do Szwecji ze względu na niespójność między oboma dokumentami - powiedział w piątek wiceszef MS Michał Wójcik.

Na początku kwietnia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy orzekł, że trzy córki Rosjanina, który zabrał je z rodziny zastępczej i wywiózł ze Szwecji do Polski, pozostaną pod jego opieką do rozpatrzenia wniosku o przyznanie mu statusu uchodźcy. Wcześniej, w poniedziałek, 39-letni Rosjanin z trzema nieletnimi córkami został zatrzymany przez Straż Graniczną na warszawskim lotnisku. Jak relacjonował, kiedy matka dzieci zachorowała, dziewczynki zostały umieszczone w muzułmańskiej rodzinie zastępczej. Dlatego wywiózł je do Polski.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział wówczas PAP, że szwedzkie władze poinformowały Ministerstwo Sprawiedliwości, iż złożą wniosek o wydanie trzech córek Rosjanina. Jego zdaniem, od tego, w jakim trybie zostanie złożony wniosek, może zależeć postanowienie sądu.

W piątek w Polskim Radiu 24 wiceminister poinformował, że przed dwoma dniami do resortu sprawiedliwości wpłynęło postanowienie szwedzkiego sądu i wniosek o wykonanie tego postanowienia. "Między tym wnioskiem a postanowieniem są na tyle istotne różnice, że zdecydowałem o tym, żeby odesłać do Szwecji zarówno ten wniosek, jak i to postanowienie do ewentualnego uzupełnienia" - przekazał.

Jak wyjaśnił, w czwartek urzędnicy i sędziowie pracujący w MS przekazali mu, że oba dokumenty się nie zgadzają. "Wystąpiliśmy do Szwedów o uzupełnienie i wyjaśnienia" - dodał Wójcik. Zastrzegł, że nie chce udzielać wszystkich informacji dotyczących tych dwóch dokumentów. "One wpłynęły i zostały cofnięte, bo musimy mieć pewność, że chodzi dokładnie o te dzieci. Jest niespójność między tymi dwoma dokumentami" - powiedział.

Wójcik wskazał jednocześnie, że Szwedzi wniosek o wydanie dzieci złożyli w trybie rozporządzenia "Bruksela II BIS", które reguluje europejską współpracę w sprawach rodzinnych i małżeńskich. Zgodnie z tym trybem powinni zwrócić się do strony polskiej o wykonanie szwedzkiego postanowienia. Taki wniosek będzie rozpatrywany przez sąd rejonowy.

Innym trybem, którym mogłyby posłużyć się szwedzkie władze, był tryb Konwencji Haskiej, co oznaczałoby, że uznają, iż doszło do porwania dziewczynek. Taki wniosek rozpatrywałby sąd okręgowy.

« 1 »
 • ludzie trzymajcie mnie!
  12.04.2019 10:29
  Z tego co wiemy, ojcu dziewczynek Szwedzi praw rodzicielskich nie ograniczyli. Jak można zatem w ogóle rozpatrywać jakieś wnioski i "wydanie" dzieci? Innymi słowy: polskie władze są pewne, że obywatel Rosji jest ojcem tych dziewczynek i nie ma wiedzy, by jego prawo do opieki nad nimi zostało w jakikolwiek sposób ograniczone, to nie ma podstaw do jakichkolwiek rozmów z obcym krajem. Żaden szwedzki sąd nie ma władzy w Polsce!
  doceń 24
 • Husarion
  12.04.2019 22:22
  Popieram, żaden szwedzki sąd nie ma władzy w Polsce. Niech Szwedzi się w końcu odczepią od Pana Denisa i Jego córek. Szwedzkie urzędy zabieraly dużo dzieci rodzinom chrześcijańskim i oddawamy je rodzinom muzułmańskim, są na ten temat liczne artkuły i książki. Niech Nasz rząd pomoże Panu Denisowi, zeby mógł spokojnie wychowywać swoje wlasne dzieci. Porwał je i bardzo dobrze zrobił moim zdaniem, widać, że je kocha, więc trzeba Mu pomóc odzyskać dzieci.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama