107,6 FM

Szczerski: Ocena Junckera dot. polexitu rozbiła narrację Koalicji Europejskiej

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker oceniając, że nie będzie polexitu, jeśli PiS wygra październikowe wybory, rozbiła całą narrację kampanijną Koalicji Europejskiej - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Pokazało to, że Koalicja kreuje zafałszowany obraz - dodał.

Szczerski został zapytany we wtorek w radiowej Trójce o słowa byłego premiera Leszka Millera, kandydata Koalicji Europejskiej w wyborach do PE, który stwierdził, że "niewątpliwie celem rządzącej partii jest aksamitny polexit, to znaczy trzymanie naszego kraju na najniższym piętrze integracji europejskiej".

Szef gabinetu prezydenta oświadczył, że jest to "absolutna bzdura". "To była emocjonalna reakcja także na wywiad przewodniczącego Junckera, który rozbił trochę całą narrację kampanijną Koalicji Europejskiej, bo powiedział rzeczy oczywiste, a w Polsce były one sensacją" - zaznaczył Szczerski. Według niego Koalicja kreuje zafałszowany obraz i właśnie to jest jej pomysłem na kampanię wyborczą.

Jean-Claude Juncker ocenił w rozmowie w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", że nie będzie polexitu, jeśli PiS wygra październikowe wybory do Sejmu. "Polska jest z nami, bo podzielamy wspólne wartości" - zaznaczył.

Szczerski podkreślił, że niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce, nasz kraj pozostanie w UE. "Polacy tego sobie życzą" - zaznaczył. "Cieszmy się z tego, że jesteśmy członkiem wspólnoty europejskiej" - wskazał minister. Zaznaczył jednocześnie, że w UE "nie chodzi o to, że każdy ma wyciskać z Brukseli, ile się da". "Chodzi o to, żeby wzajemnie się słuchać i potrafić zrealizować swoje interesy w ramach pewnego konsensusu" - dodał szef gabinetu prezydenta.

Ocenił jednak, że obecnie bardzo brakuje tego konsensusu, bo większość spraw rozstrzygana jest "metodą siłową". "To rozbija dzisiaj poczucie jedności i wspólnoty w UE. Warto wrócić do momentu, kiedy to jednak konsensus i przekonanie, że jesteśmy za siebie współodpowiedzialni, zwyciężały" - mówił Szczerski.

Jak dodał, Polska nie chce również, aby Bruksela była "supercentrum decyzyjnym". "To nie jest wizja integracji, jakiej sobie życzymy. My sobie życzymy naturalnej, demokratycznej integracji, gdzie narody europejskie decydują o przyszłości wspólnego, europejskiego domu" - podkreślił.

Szczerski zaznaczył również, że Polska opowiada się za dalszym poszerzaniem UE.

« 1 »
 • DREM0R
  30.04.2019 23:24
  Słowa Junckera trzeba odczytywać w kontekście jego wcześniejszych wypowiedzi, że Polexitu nie będzie, bo Polacy bardziej ufają Unii, niż rządowi. To nie jest rozbijanie narracji, tylko stwierdzenie, że nawet jak PiS będzie chciał wyprowadzić Polskę z Unii (co de facto robi), to Polacy się na to nie zgodzą.
  doceń 2
 • Podaj nick
  03.05.2019 11:26
  "nawet jak PiS będzie chciał wyprowadzić Polskę z Unii (co de facto robi)". Pokaż palcem, gdzie robi. Niezgoda ze zdaniem Unii nie jest od razu wyprowadzaniem z Unii, choć pewnie Twoja wizja integracji wygląda tak, że trzeba siedzieć cicho i czekać na rozkazy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama