107,6 FM

Prezydent do strażaków: Stanowicie jeden z filarów systemu bezpieczeństwa narodowego

Stanowicie jeden z filarów naszej państwowości i systemu bezpieczeństwa narodowego - napisał w sobotę w liście do strażaków z okazji Dnia Strażaka prezydent Andrzej Duda. Życzę wam poczucia spełnienia w podejmowanych misjach i działaniach, nagradzanych nieustanną ludzką wdzięcznością - dodał.

"Z okazji Dnia Strażaka składam wszystkim państwu życzenia wszelkiej pomyślności. Życzę bezpiecznej służby, skutecznych interwencji i szczęśliwego zakończenia każdej akcji. Życzę poczucia spełnienia w podejmowanych misjach i działaniach, nagradzanych nieustanną ludzką wdzięcznością. Niech święty Florian ma zawsze Państwa w swojej opiece" - napisał do strażaków prezydent w liście opublikowanym na Twitterze.

"Trudna i niebezpieczna, ale jakże szlachetna misja strażaka darzona jest przez Polaków najwyższym szacunkiem oraz zaufaniem społecznym. W ten właśnie sposób rodacy wyrażają wielkie uznanie dla Państwa odpowiedzialnej, ofiarnej służby" - zauważył prezydent. Wskazał, że "strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kimś, na kogo możemy zawsze liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń".

Jego zdaniem, "to właśnie strażacy są zwykle pierwsi w szeregu ofiarnych ratowników, niosąc bliźnim pomoc nieraz z narażeniem swego zdrowia, a nawet życia". "To służba wymagająca szczególnych cech charakteru, a jednocześnie wysokich kompetencji, profesjonalizmu i sprawności" - zauważył Andrzej Duda.

Podkreślił, że "Polska jest dumna ze swych strażaków, którzy nieustannie składają dowody najwyższego kunsztu".

Zwracając się do strażaków, prezydent wskazał, że stanowią oni "jeden z filarów naszej państwowości i systemu bezpieczeństwa narodowego". Zwrócił również uwagę, że "tak jest od pokoleń, gdy polscy strażacy swoim patriotyzmem, niezłomnością, obywatelskim zaangażowaniem wspierali Ojczyznę i niepodległościowego ducha, niejednokrotnie zamieniając mundur strażacki na żołnierski".

"Pragnę serdecznie pozdrowić Druhny i Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Jesteście prawdziwymi liderami w swoich lokalnych wspólnotach, pokazującymi, czym jest etos służby, solidarność i międzyludzkie więzi" - podkreślił prezydent.

W sobotę przed południem rozpoczną się w Warszawie centralne obchody Dnia Strażaka. Wezmą w nich udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski oraz strażacy z całego kraju.

Obchody rozpocznie złożenie meldunku głowie państwa przez dowódcę uroczystości. Następnie prezydent wręczy nominacje generalskie sześciu oficerom awansowanym do stopnia nadbrygadiera. Dwudziestu szczególnie wyróżniających się strażaków otrzyma z rąk Andrzeja Dudy Krzyże Zasługi. Medale Młodego Bohatera dostanie trzynaścioro dzieci, które dokonały czynu bohaterskiego. Także podczas obchodów czterystu strażaków zostanie promowanych na pierwszy stopień oficerski.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama