107,6 FM

Rząd chce ostrzejszych kar za pedofilię. To dobry pomysł? Tak!

Zaostrzenie zasad odpowiedzialności za przestępstwa pedofilskie przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa karnego. O jego ocenę poprosiliśmy eksperta ds. prawa karnego i procesu ustawodawczego dr. Krzysztofa Szczuckiego.

Karać 17-latka za seks z niespełna 16-latką?

W dyskusji nad projektem krytykowany jest zapis, podnoszący – z 15 do 16 lat – granicę wieku małoletniego/małoletniej, poniżej której współżycie uznawane jest za przestępstwo. Przestępstwo – dodajmy – którego sprawcą może być już osoba 17-letnia. Czy projekt słusznie uznaje za przestępstwo np. współżycie 17-letniego chłopaka z jego niespełna 16-letnią dziewczyną i w dodatku ustala karę za taki czyn na poziomie od 2 do 15 lat więzienia?
Dr Szczucki uspokaja, że w przypadku przyjęcia projektowanego zapisu rzeczywista zmiana nie byłaby wielka. Już teraz kodeks karny uznaje za przestępstwo dobrowolne współżycie osoby siedemnastoletniej z niespełna piętnastoletnią. Ponadto sędzia, do którego trafiłby podobny przypadek, mógłby ocenić, że szkodliwość społeczna takiego czynu jest na tyle niska, że do przestępstwa w ogóle nie doszło.

Jest jednak pewna dodatkowa konsekwencja zmiany granicy wiekowej:

Kary - w górę!

Drugą kwestią jest podwyższenie zagrożenia karą za czyny pedofilskie. Obecnie za samo współżycie za osobą małoletnią przewiduje się karę od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Projekt podnosi to zagrożenie do poziomu 2-15 lat.

W przypadku zgwałcenia osoby małoletniej (czyli doprowadzenia do współżycia z użyciem przemocy, groźby czy podstępu), zagrożenie karą miałoby wzrosnąć z 3-20 lat do 5-30 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo surowiej miałby być traktowany sprawca  przestępstwa pedofilskiego, którzy w chwili jego popełnienia sprawował pieczę nad małoletnią ofiarą, a także sprawca przestępstwa pedofilskiego, którego ofiarą padło dziecko w wieku poniżej niż 7 lat.

Czy surowsze kary odstraszą potencjalnych sprawców? Dr Szczucki przyznaje, że nie. Ale nie o to chodzi w całej nowelizacji kodeksu karnego. – Zaostrzenie kar wpisuje się w jej filozofię. Chodzi o podkreślenie wagi chronionego dobra, czyli – w tym przypadku – dobra dzieci. Ponadto 30 lat więzienia to górna granica zagrożenia, co oznacza, że ma być zarezerwowana tylko dla sprawców najbardziej drastycznych przestępstw – komentuje specjalista.

Bez przedawnienia

Kolejna ważna propozycja przewiduje, że zgwałcenie osoby poniżej 16 lat nie przedawniałoby się.

– I słusznie, bo nieraz wiele lat musi minąć, by ofiara takiego przestępstwa była w stanie o nim opowiedzieć – ocenia dr Szczucki.

Dodaje, że według projektu nie przedawniałyby się także inne przestępstwa: umyślne ciężkie uszkodzenie ciała, umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, pozbawienie wolności połączone z ciężkim udręczeniem popełnione przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem przez niego obowiązków, a także zabójstwo. Przy czym – jak zauważył – czytanie przepisu mówiącego o zniesieniu przedawnienia zabójstwa w kontekście innych przepisów prowadzi do wniosku, że nie będą się przedawniać tylko zabójstwa popełnione przez funkcjonariuszy publicznych w związku z pełnieniem przez nich obowiązków. A nie taka była chyba intencja projektodawców. Najprawdopodobniej
intencją rządu jest całkowite zniesienie przedawnienia zabójstw.

Więcej niż pedofilia

Jak podkreślił ekspert, przedstawiona właśnie nowelizacja prawa karnego obejmuje dużo więcej niż tylko przestępstwa pedofilskie. Do propozycji, które będą najszerzej komentowane, należy – jego zdaniem – wprowadzenie generalnego zakazu ubiegania się przez niektórych sprawców o przedterminowe warunkowe zwolnienie z więzienia.

« 1 »
 • gość
  15.05.2019 13:18
  Uważam, że podwyższanie wieku z 15 na 16 lat to zły pomysł, bo pedofilami nazywane będą osoby, które nimi nie są. Definicja pedofilii dotyczy dzieci 12-letnich i młodszych. Są na świecie kraje, gdzie legalne jest współżycie z osobą 13-letnią i nie jest to pedofilią (choć uważam, że to i tak za wcześnie). Do nowelizacji Kodeksu Karnego powinny być też wpisane propozycje, które przestawia komitet stoppedofilii.pl (zachęcam do odwiedzenia tej strony i wzięcia udziału w akcji zbierania podpisów).
 • Jola54
  15.05.2019 18:24
  Będzie się zamykać na 30 lat chłopców opóźnionych w rozwoju,a różnym panom na wysokich stanowiskach (vide seksafera na Podkarpaciu) ujdzie to płazem.
  doceń 4
 • gosc
  16.05.2019 08:28
  Chcielibyście takie prawo, żeby karze podlegali tylko księża. Bo widać, że zaostrzenie kar nie odpowiada stałemu forumowemu homo trolingowi.
 • tyle w temacie
  16.05.2019 12:40
  karą za pedofilię powinna byc kastarcja chirurgiczna
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama