107,6 FM

Złożył ślub, że jeśli wyzdrowieje, odda się Bogu na służbę

Św. Franciszek Caracciolo odznaczał się gorliwością, umartwieniem oraz nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu.

Patronem dnia (4 czerwca) jest św. Franciszek Caracciolo, kapłan. 

Franciszek urodził się 13 października 1563 r. w Villa Santa Maria na terenie królestwa Neapolu. Po święceniach kapłańskich dołączył do bractwa księży neapolitańskich, którzy towarzyszyli skazanym na śmierć i opiekowali się więźniami. Kaplica stowarzyszenia mieściła się w pobliżu szpitala dla nieuleczalnie chorych, stąd Święty dzielił swój czas pomiędzy obie te instytucje. Z czasem jego gorliwość zainteresowała innych. 

Serwis specjalny: 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Franciszek udał się wraz z dwoma innymi kapłanami na pustynię, gdzie postanowił o założeniu nowego zakonu - Kanoników Regularnych Mniejszych. Wspólnota ta została zatwierdzona przez papieża Sykstusa V w roku 1588. Do zadań zakonu należała opieka nad biednymi, chorymi i więźniami. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 

Franciszek zmarł 4 czerwca 1608 r. w Anconie pielgrzymując do sanktuarium Matki Bożej w Loreto. Pochowano go w kościele Matki Bożej Większej w Neapolu. 

Do grona błogosławionych zaliczył go papież Klemens XIV w roku 1770. W roku 1807 natomiast papież Pius VII dokonał uroczystej kanonizacji. 

W roku 1840 św. Franciszek Caracciolo został ogłoszony drugim obok św. Januarego patronem Neapolu.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama