107,6 FM

Były prezydent USA chwali polską gospodarkę. "Cały świat was podziwia"

Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować gospodarkę dobrobytu - mówił w czwartek Bill Clinton, były prezydent USA. Priorytetem polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

"Cały świat was podziwia, potrzebujemy was znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział w Warszawie Bill Clinton podczas kongresu ABSL Summit.

Jak podkreślił, od upadku muru berlińskiego Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować inkluzywną gospodarkę dobrobytu. Zaznaczył, że "w dłuższym czasie gospodarka rynkowa działa lepiej, gdy funkcjonuje równo i ma sumienie".

"Dzięki poczuciu solidarności politycznej i społecznej polskie PKB potroiło się od momentu wyzwolenia się spod dominacji Związku Radzieckiego. (...) Polska oparła się kryzysowi gospodarczemu, dzieli korzyści bycia częścią UE, jest gospodarką, która plasuje się na 6. miejscu w Unii. Wiele krajów chciałoby iść tym samym szlakiem i być takimi jak Polska" - zaznaczył były prezydent Stanów Zjednoczonych.

Podkreślił: "Możecie być przywódcą Europy i zaprowadzić Europę do zupełnie innego miejsca".

W liście do uczestników kongresu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że jego gabinet podejmie kolejne działania, by "zapewnić coraz lepsze środowisko dla inwestycji i gospodarczej działalności w Polsce".

"Biorąc pod uwagę znaczącą rolę inwestorów zagranicznych w polskiej gospodarce, jednym z naszych głównych priorytetów polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce" - napisał. Zastrzegł, że nowe podejście ma na celu "zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania na terytorium całej Polski". "Dzięki temu Polska stanie się jedną strefą inwestycyjną, którą nazywamy Polską Strefą Innowacji" - zaznaczył szef rządu.

List premiera do uczestników wydarzenia odczytała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Zadaniem każdego rządu jest stworzyć ramy, które umożliwiają rozwój biznesu. Polski rząd zapewnia szeroki zakres mechanizmów i profesjonalnych usług, które dostarczają potrzebne informacje oraz wsparcie podczas całego procesu inwestowania. Wprowadziliśmy +Konstytucję Biznesu+, która zasadniczo zmieniła zasady funkcjonowania biznesu w Polsce przez głęboką reformę prawa gospodarczego, promując filozofię wolności gospodarczej" - czytamy w liście.

« 1 2 »
 • MATEO
  14.06.2019 14:15
  Do apologetów obecnego rządu - jakby było tak dobrze, to rząd nie nacjonalizowałby pieniędzy z OFE (jeżeli zdecydujesz się na ZUS), bądź nie pobierał haraczu 15% (jeżeli zdecydujesz się na IKE). Przy czym najgorsze w tym wszystkim jest to, że PO zrobiła to uczciwiej, bo pieniądze z OFE przeszły na subkonta ZUS i podlegają dziedziczeniu, a PiS bierze albo wszystko, albo haracz 15%.
  doceń 4
 • podajnik
  14.06.2019 14:33
  Może pani nie przeczytała wcześniej więc chętnie powtórzę. Tluste lata już mineły i rozpoczął się spodziewany na 2019 zastój gospodarczy.
  Jednak nie w Polsce. Bo w Polsce OECD prognozuje, że będziemy czwartą najszybciej rozwijającą się gospodarką świata.
  Zgodnie przewidywaniami OECD, Indie rozwijać się będą w tempie 7,2 proc.; Chiny w tempie 6,2 proc., a Indonezja - 5,1 proc. Polska gospodarka ma rosnąć w tempie 4,2 proc. PKB, ale już po pierwszym kwartale widać że będzie lepiej.

  Co na to Komisja Europejska? Czy jest jak zwykle przeciw?
  Oj nie. Według KE Polska będzie najszybciej rozwijającym się krajem Unii zaraz po małej Malcie i prognozuje 4,2 % wzrostu PKB. W zeszłym roku prognozowano 4,2 a wyszło 5,1.
  Rozdawnictwo służy gospodarce bo jest poniekąd obniżeniem podatków (KE: "BODZIEC FISKALNY") Obdarowani w większości niezamożni ludzie wydają pieniądze na krajowe towary, w większym stopniu niżna zagraniczne.
  Eksport rośnie bo polscy przedsiębiorcy dobrze sobie radzą mimo forumowego lamentu niektórych, którym interes się nie kręci.
 • podaj nick
  14.06.2019 17:00
  chyba gospodarkę W Polsce nie polską, polskich podmiotów w szczególności producentów jak na lekarstwo 30 lat ostatnich ciągła ich wycinka, popyt jest i zbyt dla odpowiednich producentów i koncernów, również montownie z tanią siłą roboczą dla nich to się cieszą
  doceń 1
 • Jurek
  15.06.2019 18:44
  To wg premiera teraz priorytetem jestnsciaganie inestycji zagranicznych? Przeciez niedawno byl lansowany tzw plan Morawieckiego gdzie miano wspierac rodzimy kapital startupy itp firmy polskie innowacyjne.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama