107,6 FM

Były prezydent USA chwali polską gospodarkę. "Cały świat was podziwia"

Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować gospodarkę dobrobytu - mówił w czwartek Bill Clinton, były prezydent USA. Priorytetem polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

"Cały świat was podziwia, potrzebujemy was znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział w Warszawie Bill Clinton podczas kongresu ABSL Summit.

Jak podkreślił, od upadku muru berlińskiego Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować inkluzywną gospodarkę dobrobytu. Zaznaczył, że "w dłuższym czasie gospodarka rynkowa działa lepiej, gdy funkcjonuje równo i ma sumienie".

"Dzięki poczuciu solidarności politycznej i społecznej polskie PKB potroiło się od momentu wyzwolenia się spod dominacji Związku Radzieckiego. (...) Polska oparła się kryzysowi gospodarczemu, dzieli korzyści bycia częścią UE, jest gospodarką, która plasuje się na 6. miejscu w Unii. Wiele krajów chciałoby iść tym samym szlakiem i być takimi jak Polska" - zaznaczył były prezydent Stanów Zjednoczonych.

Podkreślił: "Możecie być przywódcą Europy i zaprowadzić Europę do zupełnie innego miejsca".

W liście do uczestników kongresu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że jego gabinet podejmie kolejne działania, by "zapewnić coraz lepsze środowisko dla inwestycji i gospodarczej działalności w Polsce".

"Biorąc pod uwagę znaczącą rolę inwestorów zagranicznych w polskiej gospodarce, jednym z naszych głównych priorytetów polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce" - napisał. Zastrzegł, że nowe podejście ma na celu "zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania na terytorium całej Polski". "Dzięki temu Polska stanie się jedną strefą inwestycyjną, którą nazywamy Polską Strefą Innowacji" - zaznaczył szef rządu.

List premiera do uczestników wydarzenia odczytała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Zadaniem każdego rządu jest stworzyć ramy, które umożliwiają rozwój biznesu. Polski rząd zapewnia szeroki zakres mechanizmów i profesjonalnych usług, które dostarczają potrzebne informacje oraz wsparcie podczas całego procesu inwestowania. Wprowadziliśmy +Konstytucję Biznesu+, która zasadniczo zmieniła zasady funkcjonowania biznesu w Polsce przez głęboką reformę prawa gospodarczego, promując filozofię wolności gospodarczej" - czytamy w liście.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama