107,6 FM

Kolce jeżozwierza, kawałek rafy czy kurtka z węża - Polacy nadal przywożą zakazane pamiątki

Kurtka z węży dusicieli, kolce jeżozwierza, kawałek rafy koralowej czy nalewka z wężem w środku - co roku w wakacje celnicy mają pełne ręce pracy.

Turyści non stop przywożą z wakacji nielegalne pamiątki, bo ulegają zagranicznym sprzedawcom, którzy zapewniają o bezpieczeństwie i legalności oferowanych przedmiotów. W świetle prawa za przewóz nielegalnych pamiątek grozi grzywna, a nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. A czy mieszkańcy regionu wiedzą czego nie można przywozić z urlopu?

Jak mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach - najbardziej popularne są koralowce z Morza Śródziemnego:

Przywiezienie nielegalnej pamiątki to nie tylko kłopoty z wymiarem sprawiedliwości, ale też  utrata danego przedmiotu, który staje się własnością Ministerstwa Środowiska. Część odebranych przez celników pamiątek trafia też do muzeów i na uniwersytety, gdzie mogą być wykorzystywane w celach edukacyjnych.

Kolce jeżozwierza, kawałek rafy czy kurtka z węża - Polacy nadal przywożą zakazane pamiątki   Kara za zakazane pamiątki to grzywna, a nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat Foto/ Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

 Informacje co i w jakich ilościach można przywieźć z wakacji znajduje się m.in. w bezpłatnej aplikacji Świadomy Podróżnik.

« 1 »

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama