107,6 FM

Premier Morawiecki przedstawił w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców

Ulga w ZUS dla przedsiębiorców o przychodach do 10 tys. zł, utrzymanie ryczałtu składek dla przychodów powyżej tej kwoty, 2 mln euro przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u, wsparcie dla inwestorów - premier Mateusz Morawiecki podpisał w sobotę w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców.

Morawiecki mówił w sobotę w Katowicach podczas konwencji PiS, że prezentowana przez jego partię wizja rozwoju ma stanowić podstawę programu wzrostu gospodarczego, ale takiego, który uwzględnia potrzeby całego społeczeństwa i nikogo nie zostawia na boku.

"My dążymy do sprawiedliwego rozwoju gospodarczego" - podkreślił. Zaznaczył, że państwo musi być aktywne, nie ma bowiem sprzeczności między solidarnością a przedsiębiorczością. "To nie jest tak, jak wmawiano nam przez 25 lat III RP - państwo to nocny stróż. Nocny stróż przysnął, jego drzemka bardzo dużo nas kosztowała" - powiedział Morawiecki.

Według premiera, bez programów rozwojowych nie będzie rozwoju, z którego korzystać będą mogli wszyscy Polacy. "To jest program PiS - powszechny rozwój gospodarczy dla całej Polski" - podkreślił.

Premier przypomniał, że PiS zaproponowało wcześniej "hattrick - Jarosława Kaczyńskiego". "A więc i płaca minimalna, i 14. emerytura i wyrównanie dopłat dla rolników" - podkreślił.

"Ale również przedstawiamy dzisiaj pakt dla przedsiębiorców (...), bo nie boimy się odważnych, dobrych, mądrych rozwiązań, które wiemy, że będą służyły polskiemu kapitałowi, polskiej własności" - oświadczył szef rządu.

Poinformował, że pakt jest adresowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Składa się z pięciu punktów.

"Wśród tych punktów dla przedsiębiorców mamy (...) takie punkty, jak 500 złotych dla wszystkich małych, drobnych, mniejszych, mikro (...) przedsiębiorców. To 500 złotych to średnia ulga w płatności na ZUS, ulga w wysokości, jakiej nigdy nie było do tej pory, polegająca na tym, że dla przedsiębiorców, którzy mają przychody do 10 tys. zł miesięcznie, 120 tys. zł rocznie, a dochody do 6 tys. zł miesięcznie, średnio - w zależności od poziomu tych dochodów - będą mieli ulgę w płatności na ten zryczałtowany ZUS, który każdy przedsiębiorca płaci - wysokości 500 zł" - powiedział.

Dodał, że ulga w ZUS-ie będzie kosztować od 1,5 mld zł do 2 mld zł w zależności od tego, ile firm z niej skorzysta.

Drugi punkt paktu to zapewnienie, że "zryczałtowany ZUS zostaje tak, jak był do tej pory dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 10 tys. zł w przychodach co miesiąc". Przypomniał, że jedyną partią, która przez ostatnie 15 lat podniosła składki na ZUS - w 2012 r. składkę rentową o 2 pkt. proc., jest "partia pana Grzegorza Schetyny".

Morawiecki zapowiedział także podniesienie z kwoty ok. 1 miliona złotych, czyli 250 tys. euro, "do poziomu miliona euro, a wkrótce dwóch milionów euro", limitu przychodów uprawniającego do skorzystania ze zryczałtowanego podatku. Powiedział, że będzie to kosztować budżet około miliarda złotych.

"Podnosimy możliwość rozliczania się na 9-proc., jednym z najniższych w Europie podatków CIT (...) z 1,2 mln euro do 2 mln euro. A więc również około 8,5 mln zł. Zdecydowana poprawa dla dziesiątek tysięcy firm. Jeszcze niższe podatki, jeszcze niższe pieniądze na inwestycje. Owszem, pewien koszt dla budżetu, ale uniesiemy ten koszt dla budżetu, bo mamy sprawne, sprawiedliwe państwo i dobrze zarządzane finanse publiczne" - mówił premier, przedstawiając czwarty punkt paktu.

"Wreszcie dla wszystkich firm, też małych i średnich, tych, które chcą inwestować w innowacyjne procesy, przeznaczamy w programie wsparcia inwestycji strategicznych ponad 1 mld zł" - dodał szef rządu.

Premier zauważył, że udział płac w gospodarce narodowej jest niższy niż w większości krajów Europy Środkowej, a musi rosnąć i przedstawiany przez niego model właśnie to proponuje.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  21.09.2019 16:07
  Znów brakuje mi relacji z konwencji przedwyborczych innych partii. Szkoda, bo później redaktorzy GN dziwią się opinią że Kościół jest zaangażowany politycznie i to wyłącznie po stronie jednej partii.
  doceń 17
 • Boka
  21.09.2019 21:32
  Pakiet dla przedsiębiorców tak naprawdę jest zawarty w deklaracji bardzo intensywnego wzrostu płacy minimalnej .
  doceń 6
 • podajnik
  22.09.2019 07:34
  Polska ma prognozowane pierwsze miejsce we wzroście PKB wśród krajów OECD. A św. Mateusz, zanim został świętym, był celnikiem i poborcą podatków.
  Szkoda, że Donald nie przeszedł takiej metaorfozy i pozostał tylko poborcą podatków, które zresztą rosły w jego czasach. Niewiele zabrakło żeby z dobrze rokującego polityka Donald stał się mężem stanu, wizjonerem i dobrym managerem zarządzającym gospodarką i odnoszącym sukces.
 • velario-new
  22.09.2019 11:30
  W dniu 7 września 2019 r. na portalu gosc.pl opublikowano obszerny artykuł dotyczący przemówienia J. Kaczyńskiego na konwencji wyborczej w Lublinie, kiedy to padły z jego ust słowa, że "poza nim [Kościołem] jest nihilizm". " Nie jest to absolutnie stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce, ani w ogóle stanowisko Kościoła katolickiego - tak słowa Jarosława Kaczyńskiego skomentował prymas Wojciech Polak." czytamy z kolei - ale już nie na gosc.pl, tylko w internetowym serwisie dziennika Rzeczpospolita. Kimżeż bowiem, w oczach redakcji, jest abp. Polak wobec kogoś takiego formatu jak J. Kaczyński?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama