107,6 FM

Apel do abp. Gądeckiego w sprawie pochówku abp. Paetza

"Jako wierni i kapłani Kościoła a wśród nich także ofiary działań zmarłego, czujemy zgorszenie zaistniałą sytuacją i zwracamy się do Waszej Ekscelencji z apelem" piszą sygnatariusze w liście do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, prosząc by miejscem pochówku abp. seniora Juliusza Paetza nie była katedra oraz o publiczne zakomunikowanie rozwiązania, jakie w sprawie zmarłego podjęła Stolica Apostolska.

Publikujemy treść petycji:

Czcigodny Księże Arcybiskupie, Metropolito Poznański

W związku z okolicznością śmierci abp. Juliusza Paetza i komunikatem Kurii Metropolitalnej sugerującym jego pochowanie w krypcie katedry poznańskiej, jako wierni i kapłani Kościoła a wśród nich także ofiary działań zmarłego, czujemy zgorszenie zaistniałą sytuacją i zwracamy się do Waszej Ekscelencji z apelem.

Od ujawnienia sprawy skandali nadużyć seksualnych przez abp. Juliusza Paetza w 2002 roku, władze Kościoła nigdy oficjalnie nie poinformowały o jej rozstrzygnięciu. Dochodzącym do opinii publicznej świadectwom Kościół nigdy nie zaprzeczył, a jednocześnie czyniący ustalenia w tej sprawie nie wycofali się ze swoich oskarżeń, płacąc za to nierzadko ogromną cenę. Upubliczniona przez poprzedniego Nuncjusza Apostolskiego w Rzeczypospolitej Polskiej reprymenda dana zmarłemu, zakazująca jego udziału w wydarzeniach publicznych, była jednak sygnałem, że kary zostały nałożone przez Stolicę Apostolską. Pomimo oczekiwań wiernych i duchowieństwa sprawa pozostała ukrywana, nieustannie zatruwając nasz Kościół, odbierając mu wiarygodność oraz zaufanie, siejąc niepewność i podziały wśród wiernych i duchowieństwa. Dochodzi do dramatycznych sytuacji i sporów wewnątrz wspólnoty Kościoła, pojawia się poczucie braku szczerości i transparentności, które należy powstrzymać. Podpisując ten list kierujemy się również odpowiedzialnością za ofiary bezpośrednich działań zmarłego metropolity, ale także za tych, którzy zostali przez niego skrzywdzeni pośrednio.

1. Prowadzeni troską o Kościół zwracamy się z prośbą o nieskładanie doczesnych szczątków abp. Juliusza Paetza - z uwagi na grzech publiczny i publiczne zgorszenie - w poznańskiej katedrze chrztu, obok władców oraz wybitnych i heroicznych postaci polskiego Kościoła, gotowych oddać za niego życie, jak abp Antoni Baraniak, abp Walenty Dymek czy abp Jerzy Stroba. Pochowanie w tym samym miejscu abp. Juliusza Paetza będzie w odczuciu wiernych profanacją pamięci spoczywających tam mężów Kościoła, jak i samej katedry chrztu Polski, będzie sprzeciwieniem się naszej narodowej świadomości historycznej. Miejsce spoczynku w katedrze odbieramy jako rehabilitację i uniewinnienie arcybiskupa. W tym przypadku, zastosowanie argumentu Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczącego miejsca pochówku zakrywa odpowiedzialność za życie wspólnoty wiernych, za nasze wspólne dobro . Ta decyzja nie zakończy sprawy, przeciwnie, spowoduje dalsze jątrzenie, poznański Kościół narazi na długotrwałą utratę szacunku, podobnie jak wizerunek miasta Poznania.

2. Kierujemy również do Waszej Ekscelencji apel o publiczne zakomunikowanie rozwiązania tej sprawy przez Stolicę Apostolską, przecinające spekulacje i pozwalające na oczyszczenie. Nasz apel nie jest wskazaniem cudzego grzechu – mamy świadomość, że każdy z nas jest grzesznikiem, a Miłosierdzie Boże otrzymujemy niezasłużenie – ale zwróceniem uwagi na mechanizmy, które blokują oczyszczenie i stwarzają – używając sformułowania papieża Franciszka – „zatruwającą kulturę tajemnicy”, od lat utrzymującą się przy tej sprawie. Podpisując nasz apel wyrażamy solidarność z ofiarami oraz troskę o wiarygodność Kościoła, szczególnie wobec przyszłych pokoleń wiernych. My podpisani pod tym apelem nie zostawiamy Księdza Arcybiskupa samego w tej trudnej decyzji, nie kryjemy się za anonimowością, czy kalkulacją. Kierując się dewizą wyzwolenia które przynosi Chrystus, jesteśmy przekonani, że z tej dramatycznej sytuacji jest wyjście tylko przez prawdę.

Z wyrazami należnego szacunku
Sygnatariusze

Maria Ankiersztajn, architekt
dr inż. Michał Ankiersztajn, architekt
Michał Balcerkiewicz, prezes “Balma”
o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny mięsięcznika “W Drodze”.
prof. Czesław Błaszak, UAM, doctor honoris causa
dr Małgorzata Działyńska, radca prawny
Piotr Działyński, przedsiębiorca
Iwona Piasecka-Grajek, przedsiębiorca
Prof. dr hab. med. Stefan Grajek
Łukasz Ferchmin, przedsiebiorca
Maciej Grela, lekarz pediatra
Justyna Iwaszkiewicz - filolog
Prof. UAM Michał Januszkiewicz, UAM
Prof. Tomasz Jasiński, UAM, Biblioteka Kórnicka
Prof. Mikołaj Jazdon, UAM
Dr Katarzyna Thiel – Jańczuk, UAM
Dr Cezary Kościelniak, UAM
Dr Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu
Tadeusz Kieliszewski, radca prawny
Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji Świętego Benedykta
Prof. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu
Prof. Tomasz Łodygowski, rector Politechniki Poznańskiej
Prof. UAM Magdalena Musiał-Karg
Andrzej Mikosz, radca prawny
Ks. Adam Pawłowski
Izabela Pilecka-Lasik, nauczyciel
Jarema Piekutowski, Nowa Konfederacja
Jarosław Pucek, wiceprezes HCP w Poznaniu
Dr Marcin Poprawski, UAM
Tomasz Rożek, dziennkarz
Wanda Różycka, reżyser
Prof. SWPS Bianka Rolando
Prof. UAM Tomasz Sójka
Prof. UEP Barbara Bedowska-Sójka
Bogna Szymańska, filolog anglista
Agnieszka Ośmielak-Stankiewicz, architekt
Dariusz Stankiewicz, architekt
Anna Streżyńska, prezes MC2 Innovations
Grażyna Strykowska, artystka malarka
Michał Szułdrzyński, dziennikarz
Leonard Szymański, inżynier
Dr Tomasz Terlikowski, dziennikarz
Magdalena Trepińska
Prof. UAM dr hab. Maria Wojtczak
Ks. Daniel Wachowiak
ks. Marcin Węcławski
prof. Jan Węglarz, Politechnika Poznańska, PAN dr honoris causa multiplex
Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent miasta Poznania
Dr Katarzyna Wróblewska, radiolog
Jerzy Wróblewski, inżynier
Piotr Zaremba, dziennikarz
Tomasz Zborowski, przedsiębiorca
Prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

« 1 »
 • PiotrSpr
  18.11.2019 09:53
  Czytam sygnatariuszy: adwokat, lekarz, architekt, doktor. W czym jesteście lepsi od tego biednego arcybiskupa? Tylko przebaczenie może być początkiem nawrócenia.
  doceń 12
 • Tomaszszcz
  18.11.2019 10:26
  Przebaczenie win tak ale tez musi byc sprawiedliwosc i staniecie po stronie ofiar! A tego do dzis nie ma! Nikt im do dzis nie pomógł! A wielu z ofiarbplaci ogromna cenę do dzis za ujawnienie prawdy kim byl abp. Paetz! Ofiarom nalezy sie szacunek, pomoc i ZADOSCUCZYNIENIE ! A tego w Poznaniu nie ma!
  doceń 26
 • jurek
  18.11.2019 13:22
  Nie wiem czy sygnaariusze są "lepsi" czy "gorsi" od "biednego arcybiskupa". Wiem natomias, że po prostu domagaja się sprawiedliwosci, która nalezy się przede wszystkim ofiarom, ale chyba także wszsystkim wiernym, którzy przez kilkanaście lat obserwuja to zgorszenie.
  doceń 22
 • Atimeres
  18.11.2019 14:14
  Domagają się opublikowania grzechów abpa.
  Mnie zdarzało się grzeszyć, ale nigdy nie ocekiwałedm, zby spowiednik, proboszcz czy biskup ogłaszał tego z ambony! Jeszcze nie zwariowałem, żeby tego chcieć!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama