107,6 FM

Awantura w sprawie odbudowy paryskiej katedry Notre Dame. "Proszę się zamknąć"

Nie ma zgody między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu, zniszczonej podczas pożaru w kwietniu br. Spór budzi nad Sekwaną duże emocje.

"Proszę się zamknąć" - tak gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a, podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje "bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności". Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności "nadania nowocześniejszego rysu katedrze".

Generał nie podał daty ukończenia prac renowacyjnych w katedrze. Poinformował jednak, że w 2020 roku zostaną zakończone konsultacje w kwestii zagospodarowania otoczenia katedry, a w pierwszej połowie 2021 roku powinny zostać zakończone konsultacje opcji odbudowy iglicy. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu "La Tribune de l'art", zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki.

« 1 2 »
 • GośćMaciej
  20.11.2019 22:36
  Artykuł dotyczy wybitnego dzieła architektury sakralnej - katedry paryskiej, uszkodzonej w pożarze. Zwięźle i obiektywnie prezentuje dwie postawy, często spotykane przy rozważaniu odbudowy zniszczonych lub uszkodzonych obiektów zabytkowych. Jedna postawa, bardziej tradycyjna, zakłada wierne odtworzenie utrwalonego od dawna wyglądu budynku. Druga dopuszcza mniejszy lub większy zakres zmian, w tym niekiedy także nadanie budynkowi wyraźnie innego wyglądu, stanowiącego znak czasów współczesnych (albo przeciwnie - np. odtwarzającego jeszcze wcześniejszy, dawno utracony wizerunek budynku). Postawy te mają swoich zwolenników i przeciwników, spory są czasem gorące, tym bardziej gdy dotyczą dzieł powszechnie znanych. W wypadku tak wybitnego dzieła bardziej przemawia do mnie koncepcja ścisłej rekonstrukcji, co najwyżej z dodaniem drobnego akcentu, np. detalu architektonicznego, zróżnicowaniem faktury materiału etc., aby zaznaczyć dzieło odtworzenia. Doceniam więc i podzielam przytoczony pogląd architekta-konserwatora, tym bardziej że jego adwersarz, generał, wykazał się brakiem kultury. Natomiast jedyny dotychczas komentarz ("Wujek Olek", godz. 19.54) w ogóle nie odnosi się do meritum artykułu. Równie bez związku, co La République, mógłby on przywołać np. La Massacre de la Saint-Barthélemy – bowiem również nijak by się to miało do treści artykułu.
  doceń 30
 • Yanosh
  21.11.2019 10:42
  "Proszę się zamknąć" czy stwierdzenia w rodzaju "Polska nie skorzystała z szansy zamilczenia" - to typowe dla stwierdzeń francuskiej elity z kręgu pre-Macrona i samego Macrona. To jest opinia z Paryża. Typowy przykład francuskich kompleksów wobec USA , utraty znaczenia politycznego (na rzecz Merkel, mimo rzekomej przyjaźni) , kryzysu gospodarczego i patrzenia z góry jako metropolii kolonialnej na swoje kolonie, a także na tych , których nie udało się do końca skolonizować gospodarczo we Wschodniej Europie (mimo wejścia na polski rynek Electricite de France i Gas de France). W Paryżu mówi się powszechnie z kręgach konserwatorów sztuki i kościelnych o długo przygotowywanym akcie "zrobienia czegoś w sprawie Notre Dame" i choćby nie wiem jak nazwać "teorie spisku" to opinia jest jedna: "Każdy robi swoje", także ci, którzy z kręgu biznesu są powiązanego z panią Hidalgo burmistrzem Paryża odnośnie radykalnych zmian podziemnych i naziemnych na wyspie Cite w Paryżu przy Notre Dame = Galerie Handlowe, a środkiem do tego - jest każdy środek nie wykluczając tego, który nastąpił w Wielkim Tygodniu 2019 r.
  doceń 4
 • Robert_Ab
  21.11.2019 20:22
  Moim zdaniem iglicy nie powinno się odbudowywać, tym bardziej że została ona dodana w XIX w. Należy w miarę możliwości dążyć do zachowania oryginalnych gotyckich części katedry.
  doceń 32
 • staho
  23.11.2019 08:32
  My się spieramy, czy taki czy inny kandydat do takiego czy innego trybunału to wybór polityczny czy nie, a tu proszę: odbudową Notre Dame kieruje żołnierz — tak to się robi w dojrzałych demokracjach!
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama