107,6 FM

Jaśkowiak: Gdyby to ode mnie zależało, w Polsce małżeństwa homoseksualne byłyby legalne

Wprowadzenie małżeństw homoseksualnych to kwestia dyskusji - zaznaczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Przyznał, że gdyby to od niego zależało małżeństwa takie byłyby w Polsce legalne. Jaśkowiak zapewnił, że decyzję o udziale w prawyborach prezydenckich w PO podjął samodzielnie.

Zarząd PO zatwierdził w ubiegły piątek dwoje kandydatów w prawyborach prezydenckich - wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Jaśkowiak w porannej rozmowie z RMF RM w poniedziałek został zapytany, czy jest człowiekiem lewicy. "Jestem człowiekiem centrum, natomiast oczywiście mam sporą wrażliwość na biedę, na wykluczonych" - powiedział.

Pytany, czy gdyby to od niego zależało małżeństwa homoseksualne byłyby w Polsce legalne, powiedział, że to jest kwestia dyskusji, natomiast na pewno należy zapewnić osobom, które są w związkach homoseksualnych, takie prawa, które mają małżeństwa, przede wszystkim możliwość uzyskiwania w szpitalu informacji o stanie zdrowia partnera czy prawo do dziedziczenia.

Na powtórnie zadane pytanie, czy gdyby to od niego zależało małżeństwa homoseksualne byłyby w Polsce legalne, odparł: "Tak".

Jaśkowiak zapewnił, że jego kandydatura jest jak najbardziej poważna. Pytany o reakcje polityków PO na zgłoszenie przez niego kandydatury w prawyborach stwierdził, że "politycy są przyzwyczajeni, że deklaracje ogłasza się na Facebooku, sonduje się opinie publiczną: +a co sądzicie, a może ja, a jakie miałbym szanse+". "Mam do tego inne podejście, jestem z biznesu, konkretnie" - dodał. Jak mówił, swoją kandydaturę złożył w kopercie, bo "nie lubi wrzasku wokół pewnych rzeczy", a także był ciekaw, kto jeszcze ewentualnie złoży swoją deklarację.

Pytany, kiedy zdecydował się kandydować w prawyborach prezydenckich w PO, powiedział, że dzień przed złożeniem swojej kandydatury podjął ostateczną decyzję. "Do pewnych decyzji to jest też pewien proces dochodzenia. Pierwsze rozważania miały miejsce już rok temu, byłem też sondowany przez swoich kolegów z Platformy, byłem pytany o to przez wiele osób" - powiedział Jaśkowiak.

Według niego dzięki zaangażowaniu samorządowców w ogólnopolską politykę i kandydowanie w wyborach parlamentarnych opozycja ma przewagę w Senacie. "To są też decyzję o znaczeniu ogólnopolskim" - mówił tłumacząc, dlaczego zdecydował się na kandydowanie.

Jaśkowiak zapewnił, że decyzję tę podjął samodzielnie "po dużym zastanowieniu, po przeanalizowaniu również tego, kto jest potencjalnym kandydatem innych formacji". Na uwagę, że najpierw musi wygrać z kontrkandydatem w PO, odparł, że "to pewnie będzie trudniejsze".

"Po poprzednich prawyborach, w których startował Radek Sikorski i Bronisław Komorowski widzimy, że jednak, tak jak w +Rejsie+, lubimy te piosenki, które już znamy" - powiedział. Wyraził jednocześnie przekonanie, że te prawybory "będą przeprowadzone fair". "Tu nie mam żadnych wątpliwości. Natomiast na tej pozycji startowej dużo lepszą sytuację Małgorzata Kidawa-Błońska" - dodał.

Pytany o środki na prekampanię, powiedział, że z jego informacji wynika, iż zarówno on jak i Kidawa-Błońska otrzymają po 25 tys. zł na jej prowadzenie. Wyraził przekonanie, że "po poznańsku można spokojnie zrobić z tego dobra prekampanię".

« 1 »
 • podajnik
  25.11.2019 20:05
  Nie podniecajcie się.
  Jaśkowiak to figurant potrzebny by był jakikolwiek konkurent w fikcyjnych i ustawionych prawyborach w Platformie (jak to mówi Radosław Sikorski).
  Partia jakby demokratyczna.
  doceń 4
 • hondadriver567
  25.11.2019 22:07
  Ale nie zależy to od ciebie, lewaku tylko od ART.18 KP
  doceń 5
 • radziomb
  26.11.2019 07:40
  Jestem z Poznania i panu Jaśkowiakowi już nie wierzę. Jak kandydował na Prezydenta Poznania to mówił np o programach gospodarczych, ale nic o światopoglądowych- żeby przyciągnąć jak najszerszy elektorat. Potem zaczęło się promowanie tęczowych manifestacji. Z czasem wyszło szydło z worka. W Poznaniu zatrzymał budowę obwodnicy-tzw III ramy a kasa przeznaczona została na ścieżki rowerowe. Fajnie, pięknie bo sam z nich często korzystam, tylko jak osoby np z dziećmi, w zimie, w deszczu mają jeździć rowerami?
  doceń 5
 • wujek_Olek
  26.11.2019 23:20
  Dla cenzora GN protest przeciwko POstępowym i .Nowoczesnym protagonistom LBGTQIAZDF+ jak pan Jaśkowiak zawsze wart usunięcia. Rewolucja nihilizmu i tu w akcji.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama