107,6 FM

Kraków-Mistrzejowice. W kościele stanął pierwszy ofiaromat

W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach stanął pierwszy w archidiecezji krakowskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać datki na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych.

Wspólnie z biurem ekonomicznym archidiecezji krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy - za pomocą karty, telefonu czy zegarka - i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala - mówi Karol Sobczyk, lider krakowskiej wspólnoty Głos na Pustyni, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w archidiecezji krakowskiej ofiaromatów.

Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też daromatem, elektroniczną tacą czy e-tacą. Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary, wybór celu, na który pieniądze zostaną przeznaczone, i przekazanie ich poprzez transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy. Ofiaromat posiada wersje językowe. Wzorowany jest na podobnych urządzeniach funkcjonujących już w wielu krajach Europy (m.in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech czy na Węgrzech).

- Chcieliśmy nie tylko pomóc w realizacji projektu dla Kościoła, ale chcieliśmy go od podstaw współtworzyć z Kościołem - mówi K. Sobczyk i podkreśla, że prototyp urządzenia konsultowany był z biurem ekonomicznym archidiecezji. W przygotowanie i realizację przedsięwzięcia od strony koncepcyjnej włączyło się - poza biurem ekonomicznym - wielu świeckich i księży związanych z krakowskimi parafiami i wspólnotami, a od strony operacyjnej - firma FirstData, światowy lider płatności elektronicznych.

Projekt został zatwierdzony przez abp. Marka Jędraszewskiego, który wyraził zgodę na wprowadzenie urządzeń do parafii archidiecezji i umieszczenie ich w przedsionkach kościołów. Ofiaromaty zostały zaprezentowane księżom podczas kongregacji rejonowych dla kapłanów, ale oferta została przedstawiona także ekonomom innych diecezji. - Od tego czasu przygotowujemy ofiaromaty dla umieszczenia ich w krakowskich parafiach i miejscach kultu, a także pierwsze tego typu urządzenie dla organizacji pozarządowej. Jak dotąd, projekt zebrał wiele pozytywnych opinii, również wśród zgromadzeń zakonnych. Otrzymujemy zapytania o możliwość jego montażu w różnych częściach Polski - informuje K. Sobczyk.

- Cztery lata temu tylko 12 proc. ludzi w Polsce posługiwało się kartą, a dziś jest ich ponad 60 proc. Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe opcje - komentuje ks. Andrzej Kopicz, proboszcz pierwszej parafii, w której stanął ofiaromat. - Często słyszałem pytanie czy można złożyć ofiarę kartą, albo pytanie gdzie jest bankomat, żeby wypłacić gotówkę. Ludzie podczas składki rozkładają ręce i pokazują kartę. Ofiaromat wydaje się wyjściem naprzeciw tej grupie osób, którzy nie noszą przy sobie gotówki zauważa ks. Kopicz i dodaje, że ofiaromat to okazja, a nie obowiązek i nie wyklucza osób, które z karty nie korzystają.

Czytaj także:

Ofiaromat działa już w archidiecezji lubelskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  20.12.2019 11:28
  Pomysł wart rozpowszechnienia. Natomiast powstaje pytanie, na ile się sprawdzi w kościołach, w których średnia wieku aktywnych parafian jest wysoka. Czy tutaj wygra siła przyzwyczajenia do tradycji, czy bezpieczna dla starszych forma składania ofiar.
  doceń 3
 • marcinj220
  20.12.2019 11:39

  Dla mnie to przesada i przegiecie w kosciele. Mieszkam w Szwajcarii - jednym z najbardziej rozwinietych krajow na swiecie i tu jakos daja wszyscy na tace tradycyjnie (oprocz tego podatek koscielny). Kto ma i chce zaplacic, zaplaci tradycyjnie, kto nie chce nie zaplaci i tak. A co osiagnie kosciol przez niby nowoczescosc - opinie "firmy" ktora zeby sciagac wiecej pieniedzy lapie sie za triki. Juz widze te okladki Newsweeka itp. Chodza do kosciola i tak starsi, dla ktorych to niepotrzebne. Mlodym takie podejscie moze sie kojarzyc z pazernoscia i kombinowaniem...
 • krzysiek131
  20.12.2019 17:29
  Czy taką ofiarę będzie można odliczyć w PIT jako darowiznę?
  doceń 3
 • Dremor_
  20.12.2019 19:08
  Jak tylko zobaczyłem nagłówek, to spodziewałem się, że zobaczę terminal obity płytą wiórową w imitację drewna. Czy nawet taki dobry pomysł trzeba było ubrać w paździerzową stylistykę?
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama