107,6 FM

Prymas: Liczę, że brak prezydenta w Jerozolimie nie wpłynie na relacje polsko-żydowskie

Mam nadzieję, że nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu w instytucie Yad Vashem nie będzie miała wpływu na relacje polsko-żydowskie - ocenił w piątek prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prezydent poinformował w tym tygodniu, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie. Prymas został zapytany w piątek w Gnieźnie o to, czy nieobecność prezydenta na tym wydarzeniu może negatywnie wpłynąć na dialog polsko-żydowski.

Abp Polak wyraził nadzieję, że brak Andrzeja Dudy na Forum w instytucie Yad Vashem nie odbije się na wzajemnych relacjach. Ocenił przy tym, że w dużej mierze zależne to jest od tego, jak na absencję prezydenta i jej uzasadnienie będzie patrzeć zarówno strona polska, jak i żydowska.

"Jeśli to będzie interpretacja w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu, to tak, nie odbije się. Jeśli natomiast w duchu pewnej konfrontacji, to (...) trzeba dużej delikatności czy ostrożności, by nie zostało zniszczone to, co było z wielką starannością budowane przez lata, a niekiedy przez wieki - czy to w relacjach Polski z Niemcami, z Izraelem, czy w dialogu chrześcijańsko-żydowskim" - powiedział prymas.

Prezydent we wtorek poinformował, że nie weźmie 23 stycznia w Jerozolimie udziału 5. Światowym Forum Holokaustu. Decyzję tę uzasadniał tym, że organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

« 1 »
 • ptyś
  10.01.2020 18:00
  ... hierarchowie wybierają srebrniki...
  doceń 17
 • YNKAO
  10.01.2020 19:29
  Jeśli krzesełko dla gościa postawi się za drzwiami to traktujmy go jak honorowego gościa czy błazna? To tylko tak obrazowo.A to trzeba im normalnie przekazać bez jakichkolwiek grymasów. Dajmy szacunek ale też wymagajmy szacunku . Pozdrawiam
  doceń 19
 • Tomaszszcz
  10.01.2020 19:41
  Kiedy Episkopat sie oczysci z TW SB? Od nich TW SB zaczelo sie ukrywanie latami pedofilii wsrod duchownych!!
  doceń 12
 • dirk
  11.01.2020 14:50
  A ja mam nadzieję, choć graniczącą z jej brakiem, że brak Prezydenta na stosunki pol-żyd wpłynie. Może uświadomi tamtej stronie, że są granice szkalowania i upodlania Polaków, których oni już nie są w stanie zaakceptować. A że to sojusznik czy też klient naszego sojusznika i protektora, to może wypadałoby się nieco z tym miarkować, by nam to jakoś tam samym nie zaszkodziło. Ale to tylko ten wątły i bardziej wątpliwy cień nadziei. Interesy w żadnym wypadku za uczciwym traktowaniu Polski nie przemawiają, dotąd i nadal bardziej się opłaca wieszać na niej psy.
  doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama