107,6 FM

Śląsk. Komora odkażająca już działa w szpitalu

Brama odkażająca, którą zaprojektowali i wykonali młodzi naukowcy z Politechniki Śląskiej, zamontowana została w Bytomiu.

WAAM - brama odkażająca (1)
WAAM

Dziś w nocy zespół dr inż. Magdaleny Bogackiej z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki gliwickiej politechniki we współpracy z firmą WAAM zamontował komorę odkażającą na oddziale zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Projekt autorstwa grupy pracowników i absolwentów gliwickiej uczelni powstawał przez około 2 tygodnie. To pierwsza taka w pełni zautomatyzowana komora dezynfekująca w Polsce, a przy tym całościowo wykonana realizacja - od pomysłu, przez budowę i testy, aż po montaż. Dzięki tej komorze pracownicy szpitala będą mogli odkazić swoje kombinezony ochronne, żeby przy ich zdejmowaniu zminimalizować możliwość zakażenia się wirusem SARS-CoV-2.

- Po wielu godzinach pracy w pełnych kombinezonach ochronnych udało nam się zamontować bramę, przeszkolić pracowników, pokazać wszystkie jej funkcje i jak z niej bezpiecznie korzystać. Będziemy jeszcze szukać innych rozwiązań, jeśli otrzymamy od politechniki środki na badania - wyjaśnia dr inż. Magdalena Bogacka.

Dodaje, że ta kilkugodzinna praca w pełnych kombinezonach ochronnych była dla nich bardzo trudna. - Należy się ogromny podziw dla całego personelu medycznego za ich ogromny wysiłek. Dziękujemy im, że działają na tej pierwszej linii walki z koronawirusem, a my postaramy się wymyślić kolejne rzeczy, które im w tym pomogą - mówi.

Gliwicka uczelnia uruchomiła program "Politechnika przeciw epidemii", dzięki któremu można wspierać finansowo działania pomagające w walce z koronawirusem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • CSOG
    15.04.2020 15:31
    Lubię optymistyczne informacje. Czekam na akcesy fabryk, które podejmą się masowej produkcji takich "bram". Jeden prototyp na całą Polskę to tak jakby odrobinkę za mało. Informacja o respiratorach z drukarki 3D której prototyp stworzyli młodzi polscy naukowcy również nastrajał optymizmem, gdyby nie fakt, ze przycichło szybciej niż wybrzmiało. W ostatnim czasie czytam wiele o początkach wspaniale brzmiących inicjatyw polskie testy, polskie przyłbice, polskie nowatorskie eksperymentalne metody leczenia (osoczem, lekiem na malarię). Wciąż czekam na dalszy ''rozwój'' tych inicjatyw, a jedyne co obserwuję to rozwój pandemii. No to czekam dalej.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama