107,6 FM

Bp Szkudło: nad pogrzebem Jezusa jaśnieje tajemnica Eucharystii

O tym, że nad pogrzebem Jezusa nieprzerwanie jaśnieje tajemnica Eucharystii mówił bp Marek Szkudło w homilii podczas Wigilii Paschalnej celebrowanej w katedrze Chrystusa Króla.

Bp Szkudło zwrócił uwagę na zmysł wzroku. To dzięki niemu człowiek „osiąga pewność, że coś istnieje, bo to widzimy, albo nie istnieje, bo tego nie widać”. – Jednak w przypadku samego Boga, którego przecież nie widać, sprawy idą o wiele dalej – mówił.

Stwierdził, że Wigilia Paschalna – wyjątkowy moment w całym roku liturgicznym – jest jakby „pomiędzy”. – Za nami śmierć i ukrycie się Boga. Przed nami „zobaczenie” Go. Bo już zmartwychwstał – podkreślił.

Przywołał słowa Benedykta XVI na temat znaczenia Wielkiej Soboty: „w naszych czasach, szczególnie po doświadczeniach ubiegłego wieku, ludzkość stała się szczególnie wrażliwa na tajemnicę Wielkiej Soboty. Ukrycie się Boga należy do duchowości współczesnego człowieka, w sposób egzystencjalny, niemal nieuświadomiony coraz większa pustka w sercu”.

Bp Szkudło zaznaczył, że patrzenie na Boga osnute jest jakąś tajemnicą. – W Starym Testamencie nie było w ogóle mowy o tym, by na Niego spojrzeć i przeżyć – mówił. Zmiana, którą przynosi Chrystus polega nie tylko na możliwości spojrzenia na Niego, „ale przede wszystkim na tym, że można Go spożyć”. – Jest tylko jeden warunek: kiedy się Go zobaczy, trzeba Go rozpoznać – powiedział. W nawiązaniu do ewangelicznej sceny uczniów idących do Emaus, zauważył, że kiedy Chrystus łamie chleb, oczy człowieka doświadczają uwolnienia i zaczynają widzieć.

Raz jeszcze przywołał Benedykta XVI i jego komentarz do słów przeistoczenia: „Bierzcie i jedzcie to jest Ciało Moje, bierzcie i pijcie to jest Krew”. „Ten kto chce poznać Chrystusa, najlepiej Go pozna, medytując nad tymi słowami i współświętując obecność tych słów, które stały się sakramentem. Ustanowienie Eucharystii stanowi syntezę tego, czym jest Chrystus. (...) Mamy tu antycypację jeszcze czegoś innego – Zmartwychwstania, Martwego ciała nie można dać na pożywanie. (...) Eucharystia jest zjednoczeniem z żywym Zmartwychwstałym”.

Na koniec zaapelował, by wyruszyć w drogę i zobaczyć Jezusa. – Anioł z pustego grobu mówi gdzie mamy iść, aby zobaczyć Pana. Idźmy zatem. I nie zapomnijmy nigdy, że „Jezus jest pszenicznym ziarnem, które obumiera. Obumarłe ziarno pszenicy daje początek wielkiemu rozmnożeniu chleba, które trwa aż do skończenia świata: On jest chlebem życia, zdolnym w przeobfity sposób zaspokoić głód całej ludzkości”. Dlaczego? Bo nad Jego pogrzebem od dwóch tysięcy lat jaśnieje tajemnica Eucharystii – spueontował bp Szkudło.

Liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył abp Wiktor Skworc.  Razem z nim modlili się biskupi pomocniczy: Grzegorz Olszowski, Marek Szkudło i Adam Wodarczyk; księża – pracownicy kurii metropolitalnej i instytucji archidiecezjalnych oraz duszpasterze parafii katedralnej.

Liturgia była transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM oraz na kanale Youtube parafii katedralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama