107,6 FM

"Kuria przeprasza wszystkich, którzy doznali krzywdy na skutek zaniedbań"

Komunikat wydano w związku z decyzją Stolicy Apostolskiej po rozpatrzeniu sygnałów mówiących o zaniedbaniach bp. Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Kuria przeprasza wszystkich, którzy doznali krzywdy na skutek zaniedbań i ufa, że tego rodzaju sytuacje się nie powtórzą - napisał rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha. Komunikat wydano w związku z decyzją Stolicy Apostolskiej po rozpatrzeniu sygnałów mówiących o zaniedbaniach bp. Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Stolica Apostolska zakazała bp. Regmuntowi m.in. uczestniczenia w celebracjach lub publicznych spotkaniach na terenie diecezji.

Pisaliśmy o tym: Bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską - komunikat Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Rzecznik kurii ks. Andrzej Sapieha w specjalnym komunikacie na stronie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odniósł się decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie emerytowanego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta.

Podkreśla w nim, że diecezja zielonogórsko-gorzowska zastosuje się do decyzji Stolicy Apostolskiej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. „Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska przyjmuje do wiadomości decyzje Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do nich w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Przepraszamy tych, którzy doznali krzywdy na skutek zaniedbań, o jakich mowa w komunikacie Delegata KEP” – czytamy w komunikacie.

„Ufamy, że tego rodzaju sytuacje nie powtórzą się w przyszłości. Jednocześnie informujemy, że diecezja zielonogórsko-gorzowska nie jest upoważniona do komentowania i udzielania wyjaśnień na temat postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską” - napisał rzecznik.

Przypomnijmy, że abp Wojciech Polak, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży poinformował wczoraj, że Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Delegat KEP poinformował następnie, że w wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska zakazała bp. Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach lub publicznych spotkaniach na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zakazała mu udziału w gremiach KEP oraz nakazała finansowe uczestnictwo w wydatkach swej diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Bp Stefan Regmunt kierował diecezją zielonogórsko-gorzowską w latach 2008-2015. Później przeszedł na emeryturę ze względu na stan zdrowia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama