107,6 FM

Z korporacji do zakonu: Studium Formacyjne dla młodych sióstr

Są młode, ambitne i pełne entuzjazmu. Chcą się rozwijać, dokształcać i nie boją się ryzykować. 13 sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych 8 maja zakończyło Studium Formacyjne dla młodych konsekrowanych. Trzyletnie zajęcia teologiczno-formacyjne prowadzone przez wykładowców akademickich z uniwersytetów z całej Polski, dotychczas zgromadziły 350 sióstr z 6 krajów świata.

„Pracowałam dość długo w korporacji. Szukałam nowej pracy, która pozwoliłaby mi się rozwijać i dawała mi jakąś satysfakcję. Nie myślałam o życiu zakonnym, jednak spotkałam siostry elżbietanki i zaczęłam się zastanawiać. Wiedziałam, że jeśli nie zaryzykuję i nie pójdę, to mogę całe życie żałować. Warto ryzykować, zostawić wszystko i spróbować” - podkreśliła kończąca drugi rok studium s. Maria Jana Wachnik CSSE.

„Celem Studium Formacyjnego było stworzenie wspólnoty, gdzie pełne entuzjazmu młode siostry zakonne, nowicjuszki, mogą być razem, rozwijać się, budować relacje i z pasją pogłębiać swoją wiedzę teologiczną” – podkreśliła Przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok, werbistka.

Zainicjowane przez Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych Studium Formacji afiliowane jest do Akademii Katolickiej w Warszawie. Wspólne wykłady z teologii, psychologii i pedagogiki dotychczas zgromadziły 350 sióstr m.in. z Polski, Anglii, Ukrainy, Białorusi, Czech i Litwy. Międzyzakonne Studium Formacyjne jest odpowiedzią na zmniejszającą się od kilku lat ilość powołań.

„Młode Siostry chcą się ze sobą spotykać i dzielić swoimi doświadczeniami. Te przyjaźnie owocują współpracą międzyzakonną w późniejszych latach. Widzę po poprzednich rocznikach, które znając się, mogą ze sobą współpracować na różnych etapach i w różnych płaszczyznach – dodała werbistka s. Aleksandra Huf, prowadząca od 12 lat kursy dla młodych konsekrowanych.

"Nasze studium formacyjne jest poszerzoną formą istniejącego wcześniej studium dla junioratu, które powstało 52 lata temu na polecenie prymasa Stefana Wyszyńskiego. On zalecił, żeby siostry, które złożyły śluby czasowe, mogły się dokształcać w zakresie teologii i tak powstało roczne studium junioratu. 12 lat temu otwarłyśmy to studium także dla postulantek i nowicjuszek. Młodych sióstr jest zbyt mało, żeby w poszczególnych zgromadzeniach organizować dokształcanie teologiczne, dlatego zdecydowaliśmy się na organizację wspólnych zajęć" - tłumaczy s. Aleksandra Huf. Zajęcia trwają trzy lata, a wykładowcy pochodzą z różnych uczelni - przede wszystkim z Akademii Katolickiej, ale także UKSW czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

W Polsce działa 105 czynnych zgromadzeń zakonnych zrzeszających blisko 17 tys. sióstr. Zakony prowadzą m.in. przedszkola, szkoły, domy opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych, bezdomnych oraz domy samotnych matek. Pracują również w szpitalach, urzędach czy ośrodkach pomocy społecznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama