107,6 FM

Dariusz Szostek: Tak wysokiego ryzyka cyberataku nie mieliśmy jeszcze nigdy

- Tak wysokiego ryzyka cyberataku nie mieliśmy jeszcze nigdy - mówił w Radiu eM prof. Dariusz Szostek z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Dariusz Szostek: Tak wysokiego ryzyka cyberataku nie mieliśmy jeszcze nigdy
Radio eM

Jak przypomniał gość "Rozmowy poranka", w Polsce od 3 miesięcy obowiązuje trzeci poziom alarmowy związany z cyberbezpieczeństwem - CHARLIE-CRP. - To jest właściwie ostatni poziom, który mamy przed atakiem. Kolejny uruchamiany jest dopiero po ataku - mówił prof. Szostek.

Zdaniem naszego porannego gościa, na poziomie cyberbezpieczeństwa Rosja nie odpuści Polsce. - W momencie, kiedy nie będzie potrzeb działań cybernetycznych w Ukrainie, ataki będą dotykały pozostałych państw - powiedział ekspert. Zaznaczył, że w rosyjskich mediach Polska została wymieniona wśród tych krajów, które będą atakowane.

Prof. Szostek przypomniał, że w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych zaatakowano małą zaporę wodną. - To wszystko dzieje się w świecie wirtualnym. Wyobraźmy sobie, że u nas otwarta zostanie zapora i woda zaleje Tresną - powiedział gość Radia eM.

By szkolić osoby, które będą odpowiadać za cyberbezpieczeństwo, na Śląsku mają powstać w najbliższym czasie studia poświęcone temu tematowi. W projekt zaangażowanych będzie kilka instytucji - Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama