107,6 FM

Region. "Wampiry z Gliwic” czeka wizyta u dentysty

Nietypową kontrolę dentystyczną przeprowadzą Katowiccy stomatolodzy. Podjęli się oni zbadania uzębienia "Wampirów z Gliwic”, czyli szkieletów znalezionych kilka lat temu podczas budowy trasy średnicowej.

Dentyści liczą na to, że dzięki użyciu nowoczesnego sprzętu, uda im się dowiedzieć więcej o tajemniczych postaciach. Czym się będzie różnić ich badanie od codziennej pracy stomatologa? - Mówi Marta Szymańska – Pawelec:

Region. "Wampiry z Gliwic” czeka wizyta u dentysty   foto/Radosław Kazimierczak, mat. pras. Dentim Clinic Medicover

Do tej pory antropologom udało się ustalić, że znalezione szczątki to w dużej części średniowieczni kryminaliści, którzy chowani byli poza poświęconymi cmentarzami. Dodatkowo, część z nich została ścięta mieczem, a kilka ciał przysypano kamieniami, co było praktyką stosowaną przeciwko potencjalnym wampirom. Niestety wiedza o tych postaciach nadal nie jest pełna. - Mówi Monika Michnik z muzeum w Gliwicach:

Badania dentystyczne mają składać się z trzech etapów. Najpierw pod mikroskopem sprawdzone zostaną ubytki i szkliwo, następnie specjalna kamera diagnocam pokaże próchnicę niewidoczną ludzkim okiem. W końcu zęby zostaną zeskanowane metodą 3D, aby możliwe było ich późniejsze odtworzenie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama