107,6 FM

Fundacja Solo Dios Basta i franciszkanie organizują 19 listopada czuwanie w Niepokalanowie

Fundacja Solo Dios Basta, organizatorzy Różańca do Granic, wraz z franciszkanami, organizują 19 listopada w sanktuarium w Niepokalanowie czuwanie modlitewne pod hasłem "Przyjdź Królestwo Twoje". Inicjatywa była konsultowana z przedstawicielami KEP i z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem.

W Kościele katolickim 20 listopada obchodzona będzie w tym roku uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W jej centrum jest przyjęcie Syna Bożego jako swojego króla, czyli wewnętrzna przemiana i nawrócenie do Boga zgodnie z wymaganiami Ewangelii.

W wigilię uroczystości, 19 listopada, w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie pod Warszawą odbędzie się czuwanie modlitewne zorganizowane przez Fundację Solo Dios Basta (organizatora Różańca do Granic) wraz z braćmi i ojcami franciszkanami z Niepokalanowa. Do czuwania mogą włączyć parafie, zakony i rodziny z całej Polski.

"Cała idea Rycerstwa Niepokalanej stworzona przez św. Maksymiliana Marię Kolbego zmierza do tego, żeby budować królestwo Jezusa Chrystusa w naszych sercach. W związku z tym, oddając cześć Najświętszej Maryi Pannie, jednocześnie oddajemy się Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu. Taki jest duchowy cel czuwania modlitewnego zainicjowanego przez Fundację Solo Dios Basta. Spotkanie wpisuje się w naszą pracę duszpasterską i cały program ewangelizacji - wyjaśnił PAP gwardian franciszkanów w Niepokalanowie o. Mariusz Słowik.

Poinformował, że "inicjatywa była konsultowana z abp. Adrianem Galbasem, przewodniczącym rady ds. apostolstwa świeckich KEP, oraz z biskupem Andrzejem Czają, przewodniczącym komisji duszpasterstwa KEP". Powiedział, że "metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz został o tej inicjatywie poinformowany i zaznaczył, że "nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju wydarzenie się odbyło.

Czuwanie odbędzie się pod hasłem "Przyjdź Królestwo Twoje". "Żyjemy dziś w bardzo trudnej rzeczywistości, która w sercach wielu ludzi budzi lęk, ponieważ trudno przewidzieć, co stanie się za tydzień czy za miesiąc. Niektórym może się wydawać, że los świata wisi na włosku. W związku z tym chcemy, aby ludzie zwrócili się do Boga, ponieważ tylko On może dać nam pokój - zarówno ten zewnętrzny, jak wewnętrzny - w naszym sercu" - powiedział PAP Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta.

Zaznaczył, że "Bóg dał człowiekowi wolność i czeka na ludzką zgodę, aby móc działać w tym świecie, jest ona konieczna, by Bóg mógł interweniować". "Chcemy, aby uczestnicy tego czuwania zaprosili Jezusa Chrystusa do swoich serc, uznając Go za swojego Króla, czyli pozwolili Mu działać, a to działanie jest dzisiaj absolutnie konieczne" - ocenił Bodasiński.

Powiedział, że uczestnicy czuwania będą się także modlić o pokój na świecie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 modlitwą różańcową. O godzinie 18.00 odbędzie się msza św. z uroczystym odnowieniem Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Pana i Króla. Po godzinie 21.00 rozpocznie się całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, które zakończy się o godzinie 6.00, niedzielną mszą św.

Episkopat Polski 19 listopada 2016 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach proklamował Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Pana i Króla. Tego treść nawiązuje do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza i jasnogórskich ślubów narodu Prymasa Tysiąclecia. Są w nim m.in. wezwania, by Chrystus królował "w naszych sercach, rodzinach, parafiach, środkach komunikacji społecznej, miejscach pracy, urzędach, miastach i wioskach".

"O godz. 19.00 odbędzie się premiera nowego filmu o ks. Dolindo Ruotolo, wyprodukowanego przez Fundację Solo Dios Basta. Będzie on tego dnia dostępny do obejrzenia na stronie internetowej www.krolestwotwoje.pl oraz www.rozaniecdogranic.pl" - zapowiedział Bodasiński.

W programie spotkania będą również dwie konferencje włoskiego kapłana.

"W związku z tym, że sanktuarium w Niepokalanowie może pomieścić ok. 3 tys. osób zachęcamy Polaków, żeby podobne czuwania w łączności duchowej zorganizowali w swoich parafiach, zakonach i w domach. Można je rejestrować na stronie internetowej www.krolestwotwoje.pl." - poinformował Bodasiński.

Zastrzegł, że "parafie, które planują to uczynić w swoich kościołach, powinny uzyskać na to zgodę swojego ordynariusza, czyli biskupa miejsca".

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dla całego Kościoła ustanowił papież Pius XI encykliką "Quas primas" z 11 grudnia 1925 r., wydaną na zakończenie roku jubileuszowego 1600-lecia soboru nicejskiego. Papież polecił, aby we wszystkich kościołach tego dnia odmawiać "Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa" oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.

Początkowo uroczystość Chrystusa Króla obchodzono w ostatnią niedzielę października. Reforma Soboru Watykańskiego II przesunęła obchody na ostatnią niedzielę roku liturgicznego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i koniec w Jezusie Chrystusie. Obecnie uroczystość wieńczy rok liturgiczny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama