107,6 FM

Kraków. Nie żyje szopkarski arcymistrz

W piątek 4 sierpnia o godz. 13.40 na krakowskim cmentarzu Rakowickim rozpocznie się pogrzeb Macieja Moszewa. Ten architekt i twórca wielokrotnie nagradzanych szopek krakowskich zmarł 27 lipca w wieku 83 lat.

Twórca urodził się 10 stycznia 1940 r. w Krakowie. W 1969 r. ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Pracował w rozmaitych biurach projektowych, był także mechanizatorem w teatrze Groteska oraz kierownikiem pracowni plastycznej Starego Teatru.

W 1961 r. po raz pierwszy zgłosił swoją pracę na Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wykonywanie szopek stało się jego wielką pasją. Robił je we wszystkich kategoriach konkursowych - duże, średnie i małe. "Wszystkie moje szopki są ruchome, niezależnie od ich wielkości - największa miała 3 m wysokości, najmniejsza - 8 mm. Trzeba było ją oglądać przez lupę. W tym roku wprawiłem w ruch kilkadziesiąt figurek" - mówił artysta w 2019 r. dla "Gościa Krakowskiego". Swoje dzieła wykonywał bardzo długo, starannie, dbając o każdy szczegół. Nad wystawioną w 2015 r. szopką o półtorametrowej wysokości pracował przez 11 miesięcy.

Największy rozgłos osiągnęła jego wspomniana szopka o trzymetrowej wysokości, która rozciągała się na powierzchni 60 mkw.! Była elementem widowiska szopkarskiego, wystawionego w 1990 r. w Paryżu. 140 lalek ubranych w kostiumy wykonane przez Elżbietę Setkowicz poruszało się przez 11 minut, czemu towarzyszył śpiew Anny Szałapak, pieśniarki kabaretu Piwnica pod Baranami, a zarazem kustosza Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, specjalizującej się w szopkach krakowskich, wykonującej tym razem teksty Agnieszki Osieckiej do muzyki Zygmunta Koniecznego.

Kraków. Nie żyje szopkarski arcymistrz   W 2018 r. artysta prezentował swojąszopkę na cokole pomnika Mickiewicza na Rynku Głównym w okolicznościowym szopkarskim szaliku. Grzegorz Kozakiewicz

"Maciej Moszew jest najbardziej utytułowanym szopkarzem w historii Konkursu Szopek Krakowskich. Łącznie osiągnął imponujący dorobek: 37 razy zdobył I nagrodę, 14 razy - II nagrodę, 5 razy - III nagrodę, a także przyznano mu 10 wyróżnień. W 2022 r. otrzymał specjalną Nagrodę im. Romana i Zofii Reinfussów za całokształt pracy twórczej. Szopki Macieja Moszewa zdobywały też bardzo często największą liczbę głosów w plebiscycie publiczności na najpiękniejszą szopkę na pokonkursowej wystawie w Muzeum Krakowa" - informuje Muzeum Krakowa.

Pamięć o dorobku M. Moszewa zostanie przywołana w trakcie wystawy pokonkursowej tegorocznego 81. Konkursu Szopek Krakowskich.

Kraków. Nie żyje szopkarski arcymistrz   Tak wyglądało szopkarskie arcydzieło Macieja Moszewa z 2015 roku. Grzegorz Kozakiewicz
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama