107,6 FM

Były premier wycofał się z kandydowania na prezydenta DR Konga

25 kandydatów ubiega się o obecnie o prezydenturę w wyborach zaplanowanych na 20 grudnia w Demokratycznej Republice Konga. Odbędą się one równolegle z wyborami do parlamentu i władz samorządowych.

W niedzielę z kandydowania zrezygnował Matata Ponyo Mapon, były premier (2012-2016), obecnie senator stanu Maniema.

Jego decyzja jest następstwem rozmów, które odbyły się w dniach 13–17 listopada w Pretorii  (RPA) pomiędzy przedstawicielami pięciu kandydatów opozycji, gdzie zdefiniowano kryteria wyłonienia „idealnego wspólnego kandydata”, który miałby największe szanse w starciu z ubiegającym się o reelekcję Felixem Tshisekedim.

Jako najmocniejszego kandydata wskazano Moïse Katumbi, który stanąłby czele opozycji reprezentowanej przez cztery główne ugrupowania.

„W związku z tą rekomendacją i zgodnie z decyzją mojej partii pragnę ogłosić, że wycofam się z wyścigu prezydenckiego w grudniu 2023 roku na rzecz Moïse Katumbi. Głębokie aspiracje narodu muszą przewyższać nasze ego i nasze osobiste ambicje” - poinformował ustępujący z kandydowania były premier.

Obok starającego się o reelekcję Feliksa Tshisekedi, najmocniejsi kandydaci to Moïse Katumbi, Martin Fayulu, Denis Mukwege, Delly Sesanga, i Adolphe Muzito.

Poniżej krótkie charakterystyki kandydatów:

Félix Tshisekedi (60 l.) - obecny prezydent, wygrał pięć lat temu z Martinem Fayulu. Jest liderem Unii na rzecz Demokracji i Postępu Społecznego (UDPS), która była także partią jego ojca.Znany jako „Fatshi” postulował poprawę życia obywateli, walkę z korupcją i zaprowadzenie pokoju we wschodnich rejonach kraju targanych rebeliami. Choć nie osiągnął swoich celów, pozostaje faworytem przeciw opozycji, która jest dość podzielona.

Moïse Katumbi (58 l.) - biznesmen, szef klubu piłkarskiego Tout Puissant Mazembe w Lubumbashi, były gubernator (2007–2015) górniczej prowincji Katanga, gospodarczego serca kraju. Jego ojciec był Włochem, co czyniło go głównym celem dla zwolenników „kongolii”, kontrowersyjnego projektu prawnego z 2021, uniemożliwiającego kandydowania na urząd prezydenta kandydatom, których pochodzenie nie jest w pełni kongijskie. Katumbi jest liderem partii „Razem dla Republiki” podkreślającym swoje osiągnięcia w Katandze, związane z budową dróg, szkół i rozwojem rolnictwa.

Martin Fayulu, (67 lat) - lider partii Ecidé, były dyrektor firmy naftowej, przez pięć lat nazywany przez swych zwolenników „prezydentem-elektem”, po przegranych przez niego wyborach (wg. jego zwolenników - sfałszowanych) z 2018 roku.

Denis Mukwege (68 l.) - ginekolog, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 r., domagający się sprawiedliwości dla ofiar przemocy zbrojnej w swoim kraju, bez wcześniejszego zaangażowania w politykę. 2 października ogłosił, że będzie kandydatem. Syn pastora i sam pastor zielonoświątkowy, pochodzi z Kiwu Południowego (wschód), gdzie prowadzi szpital.

 

Adolphe Muzito (66 l.) - były premier (2008–2012), były minister finansów, lider partii „Nouvel Elan”, były sojusznik Martina Fayulu w koalicji Lamuka .

Delly Sesanga (53 l.) - prawnik, lider partii Envol, poparł kandydaturę Tshisekediego w 2018 r., którego obecnie jest zaciekłym krytykiem, wytykając mu „złamane obietnice”.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama