107,6 FM

Region. Coraz więcej miast w woj. śląskim wprowadza darmową komunikację miejską

Coraz więcej miejscowości na śląsku oferuje mieszkańcom bezpłatną komunikację publiczną. Do Kalet i Żor na początku roku dołączyło Jastrzębie-Zdrój, a także miasta Siewierz, Zawiercie i Poręba.

Ograniczenie ruchu w centrum miasta oraz poprawa jakości powietrza – to główne powody, które kierują włodarzami miast i gmin przy wprowadzaniu darmowej komunikacji miejskiej. W województwie śląskim na takie rozwiązanie zdecydowało się między innymi Jastrzębie-Zdrój, a także Zawiercie, Poręba i Siewierz. Włodarze tych trzech ostatnich gmin poszli nawet o krok dalej, ponieważ autobusami za darmo pojadą nie tylko mieszkańcy, ale także przyjezdni. Inicjatorem pomysłu był prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski:

Póki co bilet na przejazd autobusami ZKM Zawiercie muszą nadal kupować mieszkańcy gmin Włodowice, Kroczyce i Ogrodzieniec.

Rozwiązanie finansowane przez gminy ma przede wszystkim rozładować ruch na drogach oraz w dłuższej perspektywie – poprawić jakość powietrza. - Mówi burmistrz Poręby, Ryszard Spyra:

Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej od początku bieżącego roku rozważała również gmina Miasteczko Śląskie. Ostatecznie burmistrz Wojciech Skrzydło zdecydował się jednak nie rozwiązywać umowy z Zarządem Transportu Metropolitalnego.

- Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zaznacza tymczasem, że darmowy transport niekoniecznie musi się wiązać z wysokimi kosztami ponoszonymi przez gminę:

Aktualnie największym miastem w Polsce z darmowym transportem publicznym jest Kalisz. Bezpłatna komunikacja działa tam od 1 stycznia zeszłego roku.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama