107,6 FM

16 mln na Muzeum przy Świątyni

Sejm przegłosował utworzenie rezerwy celowej w wysokości 16 mln zł z budżetu kultury na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie.

16 mln zł z budżetu kultury trafi na rezerwę celową związaną m.in. z Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej - zakłada poprawka do budżetu na 2015 rok przyjęta w środę wieczorem przez Sejm. Za przyjęciem poprawki zgłoszonej jednocześnie przez Izabelę Mrzygłocką (PO) i Jana Burego (PSL) głosowało 374 posłów, 59 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Wcześniej zmianę taką pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zgodnie z poprawką, budżet na wydatki majątkowe w części przeznaczonej na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zostanie zmniejszony o 16 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej". Zaznaczono, że chodzi o wydatki majątkowe.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obecnie intensywnie pracuje nad przygotowaniem ekspozycji głównej. 2014 rok to też kolejny okres intensywnego pozyskiwania eksponatów, m.in. od episkopatów i sanktuariów maryjnych na całym świecie. W tym roku zbiory muzeum wzbogaciły się o blisko 3500 przedmiotów związanych z postaciami Patronów Muzeum, a także bogatą dokumentację w postaci cyfrowej, przekazywaną placówce m.in. przez episkopaty i sanktuaria maryjne odwiedzane przez Jana Pawła II na całym świecie.

Misją Muzeum jest historyczna, kulturalna i patriotyczna edukacja odbiorców zabranych w niezwykłą podróż przez najważniejsze wydarzenia współczesnej historii Polski ukazywane w perspektywie życia i posługi dwóch wielkich Polaków. Jan Paweł II i Stefan Kardynał Wyszyński są kluczowymi postaciami dla zrozumienia dziejów Kościoła i Polski w XX stuleciu. Muzeum będzie też pierwszą tego rodzaju ekspozycją poświęconą Prymasowi Wyszyńskiemu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama