107,6 FM

Biskup apeluje o rozwagę

"Lekceważenie zła zawsze pociąga za sobą nieszczęście. Wobec tego nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie" - napisał w swym apelu bp Ignacy Dec.

4 lutego głos w sprawie występu zespołu Vader w Świdnicy, zabrał bp Ignacy Dec. Hierarcha wystosował apel, w którym przypomniał o podstawowych obowiązkach włodarzy miasta: "Ponieważ w naszym mieście wystąpi zespół, którego teksty piosenek gloryfikują przemoc i śmierć, trzeba pytać o fundamenty, na których chcemy budować wspólne dobro świdniczan, zwłaszcza młodego pokolenia. Patron naszego miasta, św. Jan Paweł II, wielokrotnie zwracał uwagę, iż mamy być stróżami cywilizacji życia, której zagraża cywilizacja śmierci" - napisał.

Biskup Świdnicki ma świadomość skali problemu związanego z występem zespołu. "Smuci mnie fakt, że jest przyzwolenie na występy muzyków, którzy  w treści wykonywanych przez siebie utworów profanują Osoby i wartości najdroższe chrześcijanom. Choć zdaję sobie sprawę, że  koncert nie będzie miał charakteru wydarzenia ogólnodostępnego, to zwracam uwagę na fakt, że będą na nim promowane treści satanistyczne.  W związku z tym pragnę zauważyć, iż powszechnie stosowane dzisiaj hasło tolerancji nie może stanowić bezrefleksyjnego przyzwolenia dla ubliżania Bogu i ludziom wiary oraz pogardy dla ogólnoludzkich wartości dobra, prawdy i piękna" - podkreśla a zaraz potem pyta: "Czy nic dla nas nie znaczą osobiste i rodzinne tragedie, których podłożem jest satanizm? Lekceważenie zła zawsze pociąga za sobą nieszczęście. Wobec tego nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie. Nie ulegajmy kulturowej poprawności i miejmy odwagę nazwać zagrożenia po imieniu".

Apel jest także zachętą do zasadności wydania przez prezydent miasta, Beatę Moskal-Słaniewską zgody na użyczenie sali na tego rodzaju występ. "Jako duchowy pasterz wiernych Kościoła katolickiego, stanowiących większość wyznaniową naszego miasta, ale także w poczuciu odpowiedzialności za poszanowanie wartości wynikających z Dekalogu i Ewangelii, na których ufundowana jest historia naszej Ojczyzny i narodu, apeluję do właściwych miejskich instytucji i osób o rozwagę i ponowne przemyślenie swojej decyzji dotyczącej koncertu" - podsumował swój tekst. 

Sprawa występu w Świdnicy satanistycznego zespołu Vader została nagłośniona przez Ireneusza Pałaca, byłego wiceprezydenta za kadencji poprzedniego prezydenta, Wojciecha Murdzka, który w liście otwartym do włodarzy miasta pytał o sens i dobro jakie wynikają z udostępniania sali tego rodzaju muzykom. 

Mimo gorącej medialnej debaty na ten temat, prezydent po powrocie z zagranicznej podróży służbowej, definitywnie wyraziła zgodę na wynajem sali agencji artystycznej organizującej koncert. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama