Sondaż: Czy Polacy są za JOW-ami?

dodane 01.06.2015 10:43

wt /onet.pl

Jakie dziś byłyby wyniki referendum zapowiedzianego przez prezydenta Komorowskiego?

Sondaż: Czy Polacy są za JOW-ami?   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Twarzą postulatu wprowadzenia JOW-ów w wyborach do Sejmu jest w Polsce Paweł Kukiz

Według badania przeprowadzonego przez pracownię IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej" 61 proc. Polaków jest za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych. 20 proc. respondentów jest przeciwko takiej zmianie, a prawie tyle samo (19 proc.) nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.

Drugie pytanie w planowanym na 6 września referendum miałoby dotyczyć likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Obecnie partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczą prób 3 proc. poparcia otrzymują na swoją działalność pieniądze budżetowe. Prawie 3/4 Polaków  (74 proc.) nie chce, by partie były utrzymywane z naszych podatków. Tylko 15 proc. jest za utrzymaniem obecnego modelu, a 11 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Ostatnie pytanie dotyczy zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych w sporze państwo-obywatel na korzyść podatnika. Jak nietrudno się domyślić 88 proc. Polaków chce wprowadzenia takiej zasady do prawa podatkowego, 9 proc. nie ma zdania, a zaledwie 3 proc. jest przeciw. Pytanie tylko czy o sprawy tak oczywiste trzeba pytać w referendum?

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja, przed II tura wyborów prezydenckich.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSOWANIE PARTII, JOW, JOW-Y, REFERENDUM, SONDAŻ, SONDAŻE

Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Ben 04.06.2015 14:02
Niezalogowany użytkownik A CO MAMY OBECNIE PRL-BIS TYLKO ŻE WTEDY LISTĘ UKŁADAŁ SEKRETARZ PZPR A TERAZ JEST KILKU SEKRETARZY I ONI I UKŁADAJĄ LISTY WEDŁUG ZASŁUG
CZYLI BMW BIERNY MIERNY ALE WIERNY. BO JAK MOŻNA INACZEJ NAZWAĆ SKORO POSŁEM W OKRĘGU WYBORCZYM LICZĄCYM PÓL MILIONA UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA ZOSTAJE OSOBA Z LICZBĄ 2097 GŁOSÓW I TO JEST JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH ORĘDOWNIKÓW STAREGO SYSTEMU A DLACZEGO ? ODPOWIEDZCIE SOBIE SAMI !!!
Plusów: 1 krut00 03.06.2015 17:13
Co do JOW to im dłużej żyję tym bardziej jestem za. Głosujmy na konkretnego kandydata a nie na jakąś lipę z kartki.
Plusów: 1 tomaszz 02.06.2015 08:49
Niezalogowany użytkownik Co do rozstrzygania na korzyść podatnika to też nie jest oczywista kwestia. Prawo może być celowo niedoprecyzowane tak, aby korzystały na tym koncerny, banki itd.
Może potraktujmy budżet jako nasze wspólne pieniądze, bo na razie traktujemy go jako to co jest własnością rządu i chcemy go uszczuplać tak aby nam zostało więcej w kieszeni. W Niemczech sąsiad na sąsiada doniesie jeśli widzi, że tamten unika płacenia podatków. Wie, że jeśli ktoś nie płaci podatków to go okrada. Bo to co w budżecie to jest też jego własność.
Plusów: 1 tomaszz 02.06.2015 08:33
Niezalogowany użytkownik Najgorszym chyba z tych trzech pomysłów jest niefinansowanie partii z budżetu. Chyba mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że partie będą finansowane przez banki i korporacje jeśli nie będą miały pieniędzy z budżetu. Co oczywiste będą też realizowały interesy podmiotów, które ich finansują. To będzie definitywny koniec demokracji w Polsce! Przykład pierwszy Nowoczesna.pl finansowana przez banki - ich sztandarowy postulat to niefinansowanie partii z budżetu.
JOW-y to też wcale nie oczywisty temat.

wszystkie komentarze >