107,6 FM

Zielone światło dla koalicji przeciw IS

Porozumienie o irańskim programie nuklearnym, zawarte pomiędzy Teheranem i mocarstwami, pomoże znieść "przeszkody" w utworzeniu "wielkiej koalicji" przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) - powiedział we wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

"Ono znosi przeszkody, w znacznej części sztuczne, w budowie wielkiej koalicji, by pokonać Państwo Islamskie i inne ugrupowania terrorystyczne" - zadeklarował Ławrow w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

Normalizacja sytuacji z Iranem pozwoli rozwiązać "całą serię problemów i konfliktów w regionie" i będzie miała "pozytywny wpływ na całościową sytuację. W szczególności dostarcza argumentów na rzecz utworzenia na Bliskim Wschodzie strefy bez broni masowego rażenia" - dodał Ławrow.

"Dla Rosji i Iranu rozszerzają się możliwości współpracy w technologii wojskowej, co jest szczególnie ważne, gdy stoi przed nami pilne wyzwanie związane z zagrożeniem terroryzmem w regionie" - powiedział.

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zakłada też utrzymanie przez pięć lat oenzetowskiego embarga na sprzedaż Iranowi broni, lecz Ławrow napisał w komunikacie, że dostawy pewnych rodzajów broni dla Teheranu będą możliwe za specjalną zgodą Rady Bezpieczeństwa ONZ.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama